U Maloj Bosni održano tradicionalno preskakanje vatre na Svetog Ivana Cvitnjaka
Vatra na Svetog Ivana Cvitnjaka se pali kako bi žito bujalo i žetva bila uspešna, kao današnji način zaštite polja od udara groma i od požara. Običaj je i da se kada vatra izgori, žar razgrće rukama i nogama čime, kako predanje kaže, ljudi čuvaju ruke od žuljeva i pripremaju ih za ris.
- Već nekoliko godina u Maloj Bosni održavamo ovaj običaj i svaki put nam se priključi više učesnika i publike. Devojke u bunjevačkoj nošnji najpre pletu venčiće od ivanjskog cveća, oni su se potom kačili na zabat kuće, kako bi ona bila sačuvana od groma i svakog drugog zla. Takođe, devojke su davanjem venca momku u kolu, davale mu do znanja da hoće da igraju sa njim, neke su bacale vence na krov kuće i čiji venac ostane na njemu, ta će se dogodine udati, a ako padne ta će još morati da sačeka. Takođe, bacale su ga i na drvo i što je grana viša to će se bogatije udati - objašnjava stare običaje Nela Ivić, predsednica UG "Bunjevačka vila" iz Male Bosne. - Kad se vatra strne običaj je da se noge i ruke provuku kroz taj gar, kako se ne bi stvarali žuljevi jer ris nije nimalo lak posao ni za muškarce, ni za žene.
Da vatra bude za preskakanje pobrinuo se Marko Nimčević, koji je curama i momcima postavio prilično težak zadatak.
- Nekada se to mnogo češće radilo, mnogo više mladih je bilo. Uglavnom se palila vatra kasnije, momci koji su okasnili od devojaka, palili su je da bi znali da dođu kući - seća se Marko. - Ivan Cvitnjak je bio čuvar zrnevlja, žita i ječma, zato se palila vatra da sačuva rod i bude dobra godina. Nadam se da će mladi sačuvati ovaj lep običaj.
Sudeći po broju mladih koji su bez straha preskakali vatru, ovaj lep bunjevački običaj neće biti predat zaboravu.
- Svake godine sam ovde i jako mi je zanimljivo. Nisam se bojala, došli smo sa učiteljicom bunjevčakog, svima nam je interesanto da pletemo venčiće i preskačemo vatru - priča Nevena Jurić iz Male Bosne.
U ime gradonačelnika Subotice učesnike ove lepe manifestacije pozdravio je Marko Marić, poručujući da će Bunjevci uvek imati podršku Grada Subotice.
- Grad izuzetno ceni bunjevački narod, što smo i dokazali ove godine kada smo omogućili da bunjevački jezik doživi ono što je odavno trebalo da se desi, da bude u ravnopravnoj upotrebi. Bunjevci su vredan, častan, radan narod koji je uvek bio na pravoj strani i dugo je trebalo da se isprave neke greške - poručio je Marić. - Njihovi praznici su izuzetno vredni i autentični, i njihovo prisustvo obogaćuje duh grada.