Komentara: 2
Pregleda: 4733

U okviru projekta "Arheološka mapa severne Bačke" počelo mapiranje lokaliteta u Subotici

04.11.2024. u 11:46h
Izvor: Subotica.com
Nakon 5 opština u kojima su završeni radovi, arheolozi su otpočeli sa mapiranjem lokaliteta i u našem gradu. Buduću da je Subotica izuzetno bogata arheološkim nasleđem, očekuje se da će mapiranje trajati više sezona, a za bezmalo mesec dana istraživanja otkriveno je čak 48 lokaliteta.
U okviru projekta "Arheološka mapa severne Bačke" počelo mapiranje lokaliteta u Subotici

Projekat "Arheološka mapa severne Bačke" započet je 2017. godine, a do sada je u pet opština - Kanjiža, Senta, Ada, Mali Iđoš i Bačka Topola mapirano oko 750 arheoloških lokaliteta. Prošlog meseca otpočet je terenski deo radova na teritoriji Subotice, a već je otkriveno 48 lokaliteta. 

 - Sada radimo u Čantaviru. On je pun arheoloških lokaliteta, krenuli smo od Višnjevca i spuštamo se na jug. U subotu smo stigli do 48. lokaliteta, a verujem da će ih do decembra, do kraja ove sezone biti preko 100, i to će biti samo za ovu sezonu - kaže dr Neda Mirković Marić, arheolog konzervator savetnik Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Subotica - Reka Čiker koja prolazi kroz Čantavir bila je primaljiva za naseljavanje i imamo lokalitete iz svih perioda, pogotovo iz perioda antike, Sarmata, srednjeg veka. Čak smo na ulasku u Čantavir registrovali lokalitet koji verovatno predstavlja ostatke srednjovekovnog naselja ali isto tako i ostatke crkve nekropole, seoske crkve, koja se vezivala za određeno naselje. 

U okviru projekta "Arheološka mapa severne Bačke" počelo mapiranje lokaliteta u Subotici

Istraživanja u Subotici krenula su od Bačkih Vinograda, a budući da je naš grad izuzetno bogat arheološkim nasleđem, o čemu svedoči i veliki broj lokaliteta mapiranih za kratko vreme, očekuje će da će mapiranje ovde trajati više sezona. 

 - Desetog oktobra krenulo je arheološko rekognosciranje Subotice, koja je jako velika. Krenuli smo od katastarske opštine Bački Vinogradi. Ono što nas je tu sačekalo jeste da su Bački Vinogradi dosta pod voćnacima, da se zemlja ne ore, dosta parcela je zaparloženo. Rezultati nisu bili sjajni, očekivali smo više lolkaliteta nego što smo ih na terenu našli - ističe sagovornica  - Plan je da istraživanje traje do novembra, ili decembra u zavisnosti od stanja vegetacije i vremenskih uslova. Mapiranje je u Bačkoj Topoli trajalo tri sezone, a mapirano je 197 lokaliteta, a očekujemo da u Subotici bude još više, te da će trajati više sezona. 

U okviru projekta "Arheološka mapa severne Bačke" počelo mapiranje lokaliteta u Subotici

Terenskom radu prethodio je kabinetski, kada je vršena digitalizacija topografski, pedoloških i geoloških karta i pravljen digitalni model terena, a nakon završetka terenskih radova uslediće publikovanje i prezentacija podataka. 

 - Do sada je izašlo nekoliko članaka, a u okviru podizanaj svesti o arheološkom nasleđu ovog kraja imali smo arheološke radionce "Mala škola arheologije" koje sprovodimo u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, u zimskim mesecima, od decembra do marta, kada nemamo terenskih radova. 

Projekat "Arheološka mapa severne Bačke" finansira Ministarstvo kulture Srbije, a priključile su se i pojedine lokalne samouprave obuhvaćene projektom.

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 2 meseca i 2 nedelje
Komentara: 2
Pregleda: 4733

Povezane vesti

Povezane teme

Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika

arheološko otkriće

dr neda mirković marić

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.