U ovoj godini 65 pacijenata završilo na psihijatriji zbog pokušaja samoubistva

Od početka godine zbog pokušaja samoubistva na Odeljenju psihijatrije Opšte bolnice hospitalizovano je 65 pacijenata, što je oko 10 odsto ukupnog broja lečenih. Najčešći načini kojima su pokušali sebi da oduzmu život i dalje su trovanje lekovima, i u kombinaciji sa alkoholom, a starija generacija neretko koristi i agresivnije metode, kao što je vešanje.
Prema rečima načelnika Odeljenja psihijatrije Opšte bolnice, dr Zoltana Šagija, zajednički razlog za suicid je „nerazrešiv lični konflikt“.
- Svake godine po malo postoji povećanje broja pokušaja suicida, što su slučajevi sa kojima dolazimo u kontakt. Najveći broj pokušaja a i uopšte suicida, jer mi dolazimo u kontakt samo sa neuspešnim pokušajima, imamo u proleće i u jesen. Takve osobe primamo na lečenje, jer je potrebno pronaći adekvatan način u razrešavanju tih ličnih konfliktnih situacija zbog kojih su pokušali suicid. Neophodno je da budu odsutni iz te situacije gde se odigravao taj afektivan događaj. Mi pokušavamo da im promenimo obrazac ponašanja rešavanja konflikta, da ga ne bi ponovili kada sledeći put budu došli u teško emotivno stanje - kaže dr Šagi.
U osnovi suicida je uglavnom gubitak - na egzistencionalnom, emocionalnom ili profesionalnom planu.
- Suicidogeno smo područje te bi trebalo imati na umu da se kod nekih ljudi vrlo lako pojavljuje takav način rešavanja teških psihičkih konflikata. Razlog može biti bilo koji gubitak, koji je emocionalno značajni šok za čoveka, koji ga baca u stanje bespomoćnosti, bezvrednosti pa ne vidi budućnost, te pokušava da skrati muke na ovaj način. Važno je što možemo uticati na prevenciju, jer bliske osobe, posebno članovi porodice mogu primetiti kod osobe depresivne reakcije, povlačenje u sebe i drugačije reagovanje u odnosu na dosadašnje. Tada je potrebno da nam se što pre obrate kako bi preventivno delovali - kaže dr Šagi.