U ponedeljak štrajk upozorenja lekara
Obustava rada će se odvijati u skladu sa Zakonom o štrajku pri čemu će se lekari pridržavati minmuma procesa rada.
„Za Dom zdravlja to znači da se primaju samo hitni slučajevi. Pedijatrija radi u punom obimu i ginekolozi rade sa trudnicama. Hitna pomoć radi u punom obimu. Ostali, opšta praksa, prima samo hitne slučajeve. U bolnici radi hospitalni deo, a ambulante se zatvaraju, hitni slučajevi se upućuju na urgentno odeljenje.“ - dr Klara Kodžoman Pejić, predsednica OOSLV.
Razlog štrajka je opšte nezdovoljstvo najškolovanijih zdravstvenih radnika koji su pogođeni solidarnim porezom kao i ograničavanjem zapošljavanja lekara kojih je u sistemu sve manje, posebno u određenim zdravstvenim oblastima.
Lekari Doma zdravlja koji dežuraju noću u Hitnoj pomoći kako bi popravili svoje materijalno stanje potpadaju pod solidarni porez pa ispada da prekovremeno rade besplatno. Ista situacija je i u Opštoj bolnici gde su lekari zbog deficita stručnih ljudi primorani da dežuraju znatno duže pa zbog manjkavosti zakona besplatno odrade i do 40 sati dežurstva, smatraju u Sindikatu lekara. Njihovi zahtevi svode se na ukidanje ove dve zakonske odredbe.
„Ukidanje solidarnog poreza i ukidanje Uredbe o zabrani zapošljavanja u zdravstvu. Solidarni porez je za nas lekare diskriminišući i ponižavajući zato što se nikome drugome u javnom sektoru ne oporezuje rad van radnog vremena na koga ga zakonodavac prisiljava. Zakonodavac nije sagledao situaciju u zdravstvu i ne sagledava je već duži niz godina, u vezi potrebe stručnih kadrova tako da imamo deficitarne kadrove a to su radiolozi, anesteziolozi, u pedijatriji je prosek godina 55, uskoro neće biti ni hirurga.“ - dodaje dr Klara Kodžoman Pejić,
Sindikat lekara smatra da se mora napraviti normalna i dugoročna strategija zapošljavanja najškolovanijih kadrova u zdravstvu. U tom procesu nije jedino merodavno Ministarstvo zdravlja već moraju biti uključeni Društvo lekara i Lekarska komora tj struka a ne samo politika.
„Ovo je zadnja kap koja je prelila čašu nezadovoljstva lekara jer se lekari u ovom zdravstvenom sistemu na način kojim se njime rukovodi, osećaju maksimalno uniženi, povređeni i devastirani.“ - zaključuje dr Klara Kodžoman Pejić