U Privrednoj zoni „Mali Bajmok“ uskoro nova radna mesta
- Od 2010. godine do danas uloženo je oko 300 miliona dinara u infrastrukturno opremanje privredne zone „Mali Bajmok“. Tu se podrazumeva izrada potrebne projektno - tehničke dokumentacije i izvođenje radova na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži, gasovodu, električnoj energiji, IT, saobraćajnicama i saobraćajnim priključcima, pešačkim stazama, uličnoj rasveti i autobuskim stajalištima – podseća Srđan Samardžić, član Gradskog veća za privredu. - Deo sredstava za infrastrukturno opremanje grad je obezbedio iz sopstvenih izvora - budžeta, a deo putem sufinansiranja iz sredstava Vlade Republike Srbije, Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine, Fonda za kapitalna ulaganja APV, EPS -a.
Iako je donošenje ove odluke pratilo mnogo polemika, ona se vrlo brzo pokazala itekako ispravnom. Jedan za drugim „stanari“ Zone postajali su „Simens“, „Dunkermotoren“, „Ametek“, „Norma grupa“, „Kontinental-Kontiteh“, „Gordon-Kalcedonija“ i „Svarovski“, u čijim pogonima trenutno radi čak oko 6.000 ljudi.
U ovom društvu narednih nekoliko meseci trebalo bi da bude i italijanski investor „Caminada“, koji je prošle godine počeo izgradnju hale.
- U prvom kvartalu 2018. godine očekuje se završetak radova na izgradnji proizvodnog objekta italijanskog investitora „Caminada“ iz oblasti proizvodnje brizgane plastike za elektro industriju veličine oko 2.000 kvadratnih metara. Radi se o prvoj faza investicije u kojoj će biti zaposleno oko 50 radnika, dok se u narednom periodu očekuje realizacija narednih faza što podrazumeva izgradnju dodatnih kapaciteta (2.000 m2 +2.000 m2) i otvaranje novih radnih mesta – najavljuje Samardžić.
Naši sugrađani često znaju da kažu da kroz Mali Bajmok prepodne ne mogu da prođu zbog Buvljaka, a uveče zbog Zone i njenih radnika koji se vraćaju s posla, što gradskim autobusima, što biciklima, sopstvenim vozilima ili organizovanim prevozom u druga okolna mesta.U poslednje tri godine JP „Subotica trans“ proširilo je svoj vozni park za 13 autobusa koji uglavnom saobraćaju na relaciji Palić - Mali Bajmok.
- Zahvaljujući poslovanju stranih investitora od 2016. godine Subotica se nalazi u spoljnotrgovinskom suficitu od sedam do deset odsto, što se prvi put dešava od kraja osamdesetih godina prošlog veka. U izvoznom bilansu grada učešće kompanija iz Slobodne zone je oko 60 odsto ukupnog izvoza – ističe Samardžić. - U svakom slučaju posle primarnih efekata, kao što su otvaranje novih radnih mesta, smanjenje stope nezaposlenosti, privrednog razvoja, koji su primetni, ne manje bitni su sekundarni efekti a tiču se preuzimanja novih tehnologija, procesa i znanja kroz saradnju stranih kompanija sa visokim, višim i srednjim stručnim školama.