U racionalizaciji radnih mesta i socijalne ustanove
Naime, sa govornice se moglo čuti da je upravna inspekcija naložila izmenu sistema racionalizacije i da se u njoj mora naći i oko 70 zaposlenih u socijalnim ustanovama.
- Upravna inspekcija je naložila da i zaposleni u socijalnoj zaštiti moraju biti uklopljeni u maksimalan broj zaposlenih, što znači da ćemo imati novo otpuštanje od više od 80 ljudi. Po nama, to znači da ni planovi preduzeća ne treba da budu usvojeni jer se u njima nalazi konačan broj radnika – rekao je Petar Balažević iz odborničke grupe DS-a.
Da je upravna inspekcija ukazala da skupštinska odluka nije u skladu sa odlukom Vlade Srbije, potvrdio je i gradonačelnik Jene Maglai.
- Napravljen je zapisnik, inspekcija je dala instrukcije a mi cemo se truditi da tu situaciju što pre rešimo. Skupštinska odluka je validna i stav inspekcije ne može uticati na donošenje godišnjih planova javnih preduzeća – objasnio je gradonačelnik Jene Maglai.
Šta ćemo sa visokim računima za grejanje?
Programi poslavanja su takođe bili povod za raznolika stranačka prepucavanja, a najozbiljnija rasparava vodila se oko poslovanja JKP „Subotička toplana“ i visokih računa za grejanje. Da je neophodno ofomiti komisiju koja će uraditi reviziju obračuna toplotne energije, bili su saglasni i odbornici i iz redova vlasti i iz redova opozicije.
- Imali smo jasna uverenja da se cena grejanja neće povećavati, a sada imamo abnormalno visoke račune i zato smatramo da treba da postoji komisija koja će prekontrolisati poslovanje preduzeća – smatra Stevan Bakić iz Srpske napredne stranke.
Gradonačelnik Maglai podsetio je da visoki računi nemaju veze sa poslovanjem preduzeća, kao i da je problem sa visokim računima postojao i ranije, ali da je godinama guran pod tepih. -Sistem obračuna da se plati onoliko koliko je potrošeno je najpravedniji, ali pokazalo se da je zakazala matematika i tehnika preduzeća. Sve žalbe građana treba da idu kod ombudsmana, a lokalna samoprava će snositi troškove sudskog veštačenja – dodao je Maglai.
Objašnjenje situacije sa visokim računima za grejanje javnosti je dao direktor Dervo Ahmetović, iznoseći tehničke argumente i način isporuke i očitavanja toplotne energije.
- Naglašavam da se cena grejanja nije menjala u protekle tri grejne sezone, prošle godine promenjeni su način obračuna, protiv koga sam lično bio, i faktor raspodele energije. Na potrošnju energije utiču brojni faktori, kao što su spoljašnja temperatura, energetska efikasnost zgrada, ponašanje potrošača... - objasnio je Dervo Ahmetović. - Imamo dva kotla, 900 podstanica, a potrošnja se meri kalorimetrima, čiju kontrolu i baždarenje vrše republičke institucije. Imamo 305 enormnih računa, a oko 10.500 korisnika. Voleo bih da se oformi komisija i da se vidi da sve što tvrdimo ima materijalno i tehničko pokriće.
Tačka spoticanja bilo je i JP „Palić Ludaš“, jedino preduzeće čiji program poslovanja nije usvojen, a zvaničan razlog za to su ugovorene kazne za seču trske, koje su nezakonite, a preduzeće ih je propisalo a nije unelo u program poslovanja. Nezvanično, preduzeće i direktor Ferenc Marton „žrtve“ su političke igre.
Odbačen narativni izveštaj KZM
Na Skupštini nije usvojen narativni godišnji izveštaj Kancelarije za mlade, jer uz njega nisu podneli i finansijski izveštaj.
- Naglašavam, nemamo ništa protiv rada Kancelarije za mlade, ali svako ko je korisnik budžetskih sredstava u obavezi je da podnese finanansijski izveštaj, ne samo narativni. Svako ko je direktini budžetski korisnik mora da ima opravdanje za utrošena sredstva. Napravite neki obrazac i predajte ga, neće biti nikakvih problema - naglasio je Ilija Maravić.
Potez Kancelarije za mlade pokušali su da opravdaju Vjekoslav Ostrogonac i Josipa Ivanković, ali njihove primedbe da Gradsko veće nije na vreme sugerisalo dopunu i uvrštavanje finansijskog izveštaja, nisu urodile plodom.
Sednica prekinuta zbog nedostatka kvoruma
Na 38. sednici Skupštine grada Subotice došlo je do prekida sednice usled nedostatka kvoruma. Nakon pauze od pet minuta i nemogućnosti da se, takođe zbog nedovoljnog broja odbornika, zasedanje nastavi, sednica je definitivno prekinuta, a odbornici će o njenom nastavku biti obavešteni pismenim putem.
Do prekida sednice došlo je kod 26. tačke dnevnog reda, uoči izjašnjavanja odbornika o donošenju Rešenja o razrešenju i imenovanju predsednika Saveta za zdravlje.