U Segedinu spaljivanje lekova za isteklim rokom
Stari lekovi će biti prikupljani od građana, apoteka i farmaceutskih kuća, uskladišteni na bezbednom mestu, a onda izvezeni u Segedin gde bi bili uništeni u njihovoj peći za spaljivanje.
Lokalna samouprava u Subotici obezbedila je prostorije za skladištenje lekova. Samo prošle godine u magacinu subotičke apoteke na lageru je bilo više od 670 kilograma lekova kojima je istekao rok trajanja.
U apoteci u Subotici kažu da se planira da se u Subotici sakupljaju i skladište lekovi sa istekom roka trajanja, kao i sa područja Severobačkog okruga, a u Segedinu bi moglo biti uništeni, jer tamo postoji postrojenje za uništavanje farmaceutskog otpada čiji se kapaciteti nedovoljno iskorisćeni.
Srbija već duži period kuburi sa skladištenjem i uništavanjem lekova kojima je prošao rok trajanja. Procenjuje se da je u Srbiji, trenutno lagerovano oko 200 tona farmaceutskog otpada, odnosno lekova kojima je istekao rok upotrebe. Ovaj problem nije ni malo jednostavan za rešavanje, jer Srbija još nema spalionicu za uništavanje industrijskog i medicinskog otpada u koji spada i farmaceutski.
Zato se farmaceutski otpad najčešće izvozi u Mađarsku i Austriju na spaljivanje, a njegova klasifikacija, transport, carinjenje i sam postupak uništavanja koštaju puno. Zavisno od vrste otpada, cene su različite i kreću se u rasponu 1,5 do 6 evra po kilogramu.