U Subotici svake godine bude prijavljen bar jedan slučaj trgovine ljudima
Ono što je najvažnije u borbi protiv trgovine ljudima jeste preventiva, edukacija svi generacija, ali na prvom mestu najmlađih, kako bi umeli da prepoznaju opasnu situaciju u kojoj su se našli, ali i kako da se zaštite.
- Naše najmlađe upoznajemo sa fiktivnim likovima Mišom i Mašom, koji im na zanimljiv način predstavljaju šta je to trgovina ljudima, i kako da se zaštite. Na našim ilustracijama imamo različite prikaze kako bi oni trebalo da postupe - da ne uzimaju slatkiše od nepoznatih, da ne otvaraju vrata ako nema nikog starijeg kod kuće, da ne ulaze u auto ako im se neko predstavi kao kolega ili prijatelj njihovih roditelja - kaže Sanela Saliković, jedan od 16 vršnjačkih edukatora iz Programa za borbu protiv trgovine ljudima Crvenog krsta Subotice.
Podizanje svesti kod svih generacija je najvažnija u ovoj borbi, budući da, kada je trgovina ljudima u pitanju, ona pogađa sve uzraste i oba pola.
- Prema nekim statistikama, najčešće žrtve trgovine ljudima su osobe ženskog pola, ali ima i osoba muškog pola. Subotica je jedan od glavnih tranzicionih centara gde se prelazi granica. Jako je važno da ovu temu približimo pre svega deci, i to kroz ono što je njima najbliže - igrolike aktivnosti, bojanke, puzle - objašnjava Luka Stojiljković Salatić, trener Crvenog krsta u Programu za borbu protiv trgovine ljudima.
Volonteri, edukatori i treneri Crvenog krsta Subotice u okviru Programa borbe protiv trgovine ljudima organizuju radionice u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, kao i na fakultetima. Kroz ove radionice je od početka godine prošlo više od hiljadu učesnika.