U Suboticu masovno pristižu Albanci sa Kosova
Najveće gužve pešaka i putnika autobusa stvaraju se tokom noći. Administrativni prelaz u Merdaru, kod Kuršumlije, dnevno pređe po nekoliko stotina kosovskih Albanaca, uglavnom pešice. Njima posrednici sa Kosova i iz Kuršumlije, organizuju prevoz od Merdara do Subotice.
Jedan od posrednika B.N. (60) iz Podujeva, koji organizuje prevoz iz kosovskih gradova do Merdara, kazao je Agenciji Beta da Albanci masovno napuštaju Kosovo zbog siromaštva. "Zna se kuda idu, u evropske zemlje. Od Merdara do Subotice, pa kako se ko snađe i gde ih put nanese" - kazao je B.N i dodao da sa autobuskih stanica na Kosovu dnevno krene najmanje desetak autobusa koji voze Albance do Subotice.
Na administrativnom prelazu Merdare, u velikim pešačkim kolonama su stariji, mlađi, zene, deca, koje na srpskoj strani čekaju autoprevoznici, taksisti i privatni automobili iz Kuršumlije. Gotovo svi taksisti iz Kuršumije su angažovani za prevoz kosovskih Albanaca. Vožnja od Merdara do Subotice košta bar 200 evra, zavisno od broja putnika. Po informacijama kosovskih medija, više od 50.000 Albanaca je napustilo Kosovo.
Prema informacijama s punktova srpske i kosovske policije na Merdaru, iseljavanje s Kosova ne jenjava, a broj onih koji pešice prelaze ovaj administrativni prelaz, svakog dana raste. Pojedini kosovski mediji su objavili da su sela oko Podujeva gotovo opustela.
Grupa ljudi koja je upravo nelegalno ušla u Mađarsku, na put ka Zapadnoj Evropi krenula je iz Prištine. Lokalne vlasti navode da na tom mestu dnevno tako pređe i do 500 ljudi. Imigranti autobusima, preko Beograda dođu u Suboticu, grad dvadesetak kilometara udaljen od mađarske granice.Tamo ih, kako nam kažu, čim se iskrcaju dočekuju taksisti koji ih voze do jedne picerije, gde ih čekaju krijumčari.
"Čim izađeš iz autobusa odmah ti priđu taksisti. Nude ti prevoz, a ne moraš im reći kuda da te voze, znaju oni. Prevoz košta trideset evra. Ostavljaju te kod jedne picerije. Tamo ti kažu da te čekaju ‚tvoji’. Ti lepo uđeš tamo, a oni traže dvesta evra po osobi da ih prebace u Mađarsku. Od mene su tražili osamsto evra da me prebace kilometar i da mi pokažu gde da pređem granicu", objašnjava jedan iz grupe.
Krijumčare koji ljude prevode preko granice mađarska policija zove „šetači“. Poljočuvar Heredi nam kaže da je baš pre nekoliko dana uhapsio jednoga. Mnogi od njih više ne prelaze granicu, već samo dovoze ljude do određenog mesta. Heredi nam pokazuje kuću sa srpske strane, pored koje više puta dnevno prolazi jedan isti automobil. "Redovno dolazimo na ovaj deo granice i često vidimo da na srpskoj strani jedan crveni auto dovozi ljude do jednog salaša. Tamo im vozač pokazuje pravac ka Mađarskoj i grupa krene ka nama. Meni nije jasno zašto nadležni na srpskoj strani ne reaguju", pita se Heredi, objavio je portal B92.net.