U Suboticu svakodnevno stiže između pet i osam autobusa sa Kosova
- Sve je počelo diskretno, pre tri, četiri nedelje, kada smo primetili povećenje broja putnika u linijskom saobraćaju, ali od pre desetak dana registrujemo čak osam vanrednih autobuskih linija koje diozale sa juga zemlje – kaže Miodrag Stojković, upravnik subotičke autobuske stanice. – To su autobusi koji uđu na redovan peron, dok postoje i oni koji putnike ostave ispred autobuske stanice, te o njima nemamo evidenciju.
Ispred autobuske stanice čeka ih kolona taksi vozila, koji ih za 30 evra prevoze do hostela i vila na Paliću.
- Nekoliko puta dnevno vozimo na Palić, ne pitamo ih zbog čega su došli i kuda idu, ne tražimo im dokumenta, smao ih odvezemo tamo gde žele – kaže kratko jedan od taksista, Nebojša Jeremić.
Putnici koji su sa Kosova stigli u Suboticu nisu bili raspoloženi za razgovor sa medijima. Malobrojni koji su to pak hteli, kao razlog za odlazak naveli su tešku ekonomsku situaciju u kojoj žive.
- Idemo u Nemačku, tamo su nam već rođaci i oni će nam pomoći da se snađemo – kratko nam je rekla Sabrija, držeći u rukama dvogodišnju ćerku. – Od dokumenata imamo samo ličnu kartu, svi tako putujemo. Nećemo odmarati, idemo pravo do granice.
Kako nemaju putne isprave, niti vize za ulazak u Mađarsku, ona i mnogi drugi njeni sunarodnici granicu planiraju da pređu „zelenom“, ilegalnom linijom. Kako saznajemo, granični prelaz Horgoš uglavnom zaobilaze, jer je on najfrekvetniji a samim tim i najčuvaniji prelaz, i odlaze ka obližnjim Bačkim Vinogradima. Nekoliko kilometara dalje, sa druge strane granice, u Ašothalomu i drugim pograničnim mađarskim selima već boravi na stotine Albanaca sa Kosova.