U Tavankutu česme mnogima služe samo za ukras
Zbog toga su slavine u mnogim domovima suve,a narod se snalazi kako zna i ume.
- Problem traje godinama,a čini se da je svakog leta sve gore. Svi imamo bunare,prvi slojevi su presušili, pa se kopaju dublje,ali sad ni tamo nema vode - priča nam Matilda Šetet - Svake godine moramo da kupujemo pumpe, sve sami finansiramo a opet vode nemamo. Vodu za piće kupujemo, al problem je kupanje,pranje veša,o stoci da i ne govorimo. Komšije koje imaju nam daju i pomognu,ali to nije rešenje. To je sve od preteranog zalivanja i navodnjavanja njiva sa lubenicama, paprikom... Nemamo ništa protiv njih,ali molimo nadležne da i nas pogledaju.
U istoj situaciji je i njen komšija Grgo Orčić,koji je,kako kaže morao voćke da povadi jer nema čime da ih zaliva.
- Moj bunar je sedam metara dubok i ni tu više vode nema.Povadio sam voćke,od vinograda ništa nema,stoku isto nemam čime da pojim pa izračunajte koliko gubim samo od poljoprivredne proizvodnje. Godinama molimo da nam se pomogne,ali naše vapaje niko ne čuje - razočarano će Grgo, pokazujući vodu koju je kupio za supu - Moglo bi se naći rešenje, imamo vodotoranj u nekadašnjem "Medoproduktu", "Jukom" je nekada imao svoj sistem, to sigurno može da se iskoristi.
Problem muči meštane Gornjeg i Donjeg Tavankuta i Ljutova.
- Više od mesec dana nisam uključio mašinu za veš. Imali smo česmu u parku al je i ona pokvarena,pa se snalazimo kako znamo i umemo - dodaje Tomislav Mačković - Tavankut vode ima,ali je problem u preteranom navodnjavanju povrtarskih kultura, koje su na peščanom terenu i iziskuju mnogo vode. Pre dve godine smo pisali peticiju i rečeno nam je da treba da se uradi magistralni vod. Šta je do sada urađeno ne znamo.
Kako saznajemo, projektno tehnička dokumentacija za izgradnju vodovodne mreže za Tavankut i okolinu je gotova i do kraja godine ceo projekat treba da bude finiširan. Potom predstoji apliciranje za sredstva za faznu izgradnju.