U toku izlov babuški iz Palićkog jezera
Selektivni izlov riba iz Paličkog jezera je višegodišnja aktivnost koja se realizuje u sklopu projekta "Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš", a kako objašnjava Vinko Tamaš, stručni saradnik za zaštitu prirode JP "Palić-Ludaš", ovogodišnji rezultati pokazuju da je i dalje u velikoj meri prisutna u jezeru.
- Kada je pretprošle godine rađen monitoring, procenjeno da ima preko 150 tona babuški, što je jako velika količina za ovo jezero. Prošle godine smo izvadili oko 16 tona, prvi put je izvađeno oko 10 tona, a ove godine planiramo 50 tona i ako to uspemo, izvadićemo skoro polovinu babuški, što će već pozitivno uticati na riblji fond - objašnjava Tamaš, dodajući da je projektom predviđeno i poribljavanje jezera. - Planirali smo grabljivice, uglavnom smuđa, štuku, grgeča i još nekoliko interesantnih vrsta kao što je šaran, a tek kad bude bio bolji kvalitet vode, planiramo i druge ribe da stavimo, ali videćemo u narednim godinama kako će se odvijati situacija.
Osim invazivnih vrsta, koje zauzimaju prostor i hranu autohtonim vrstama riba, a svojom brojnošću uništavaju floru i vegetaciju jezera, problem predstavljaju i alge, zbog čega je voda zelena i neprijatnog mirisa.
- Palić je plitko jezero i svaka količina organskog materijala negativno utiče i pospešuje rast algi, ali kada budemo sproveli sve mere koje su predviđene projektom i ako uspemo da održimo takvo stanje, onda će se i to promeniti - dodaje Tamaš, ističući da selektivni izlov ribe predstavlja i odličan način kontrolisanja stanja u jezeru. - Ove godine smo primetili smuđeve u značajno većem broju, čak ima i šarana. Štuku još nismo primetili, ali tek smo na početku i ima vremena da se i ona pojavi. Ono što je problematično, jeste da još uvek ima američkog patuljastog somića, koji je takođe invazivna vrsta, ali u manjem broju u odnosu na prethodne godine, što mislimo da je dobar rezultat.
Voda u turističkom delu jezera je oduvek bila najlošijeg kvaliteta, na šta utiče i stanje u kojem se nalazi obala, jer kako je pretežno izbetonirana, onemogućen je rast i razvoj biljnog i životnjiskog sveta koji bi doprineli vraćanju biološke ravnoteže jezera. Realizacijom projekta i ovaj problem bi trebalo da bude otklonjen, objašnjava Marko Stojičić, konsultant na projektu.
- Kampanja selektivnog izlova je samo jedna od investicija koja se sprovodi u okviru projekta, a u toku su investicije na nadgradnji prečistača otpadnih voda i na povezivanju Palića na kanalizacionu mrežu i odvođenje otpadnih voda ovog naselja na centralni prečistač. Imamo i investiciju koja se tiče pravljenja zaštitnih pojaseva oko jezera Palić i Ludaš, uključujući i asfaltirane biciklističke staze, te bi sve ove investicije trebalo da dovedu do stvaranja jednog biološkog diverziteta kakav je i bio pre nego što je narušen - poručuje Stojičić.
Bez obzira na to da li će se ove godine izloviti planiranih 50 tona babuške, selektivni izlov riba iz četvrtog sektora Paličkog jezera nastaviće se i sledeće godine, naglašava Marta Dobo, direktorka JP "Palić-Ludaš", jer se na taj način postiže ravnoteža u ukupnom fondu riba u jezeru.
- U sklopu projekta dobili smo čamac i pet mreža za selektivni izlov koje su specijalizovane za naše područje i potrebe, a kako ove godine stručnjaci iz Nemačke nisu mogli da dođu zbog pandemije korona virusa, taj novac je utrošen na kupovinu mreža i sada imamo ukupno osam mreža koje su pogodne za ovaj tip selektivnog izlova - kaže Dobo.
Projekat "Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš" započeo je sredinom 2018. godine, a poslednja investicija trebalo bi da bude realizovana u novembru 2021. godine.