Učenici Politehničke škole grade letnju kuhinju za migrante
Oko 20 učenika Politehničke škole, proizvodnih zanimanja građevinske struke, od aprila vredno radi na izgradnji letnje kuhinje u Prihvatnom centru. Kažu da im je drago što stečeno znanje iz teorije mogu da primene u praksi, kao i da su se tokom višemesečnog boravka upoznali sa migrantima, koji im rado prave društvo.
- Drago mi je što na neki način možemo da im pomognemo, jer su zaista svi druželjubivi i lako se sporazumevamo. Veoma mi je značajno što imam priliku da učestvujem u ovom projektu, jer mi je praksa omogućila da shvatim šta ću konkretno raditi na poslu, šta se od mene očekuje i kakva je priproda mog zanimanja - kaže Strahinja Suflić, učenik Politehničke škole, smera izvođač instalaterskih i završnih građevinskih radova.
Za vreme izvođenja radova, učenici imaju potpunu podršku mentora, čiji zadatak je da nadgledaju njihov radi i daju sugestije po potrebi. Prema rečima Luke Savića, koordinatora praktične nastave, ceo projekat započet je još u martu izviđanjem terena i odabiranje lokacije za izgradnju, a do kraja je ostalo jedino da se montira krovna konstrukcija, s čime se započelo danas.
- Prvo smo izvodili zemljane radove, iskopali temelje i izbetonirali temeljnu ploču, a potom smo prešli na zidarske radove. Kada smo podigli zid i sazidali konstrikciju, na nju smo stavili armirano-betonsku ploču, sa kojom su se završili betonski i zidarski radovi. Sada nam ostaje da postavimo metalnu konstrukciju sa nosačima i nadstrešnicom, tako da će kuhinja biti natkrivena - objašnjava Savić.
Na ideju da se izgradi letnja kuhinja, Natalija Jakovljev, zamenica direktora Politehničke škole, kaže da se došlo na osnovu informacija iz medija, prema kojima su migranti koji borave u Prihvatnom centru često ložili vatru na otvorenom, kako bi pripremali obroke za sebe.
- Čuli smo da migranti koji duže ili kraće borave u Privatnom centru, naročito u letnjem periodu, često praktikuju da hranu za sebe pripremaju na otvorenom. Kako to nije bezbedno, jer loženje vatre u prirodi može da dovede do požara, odlučili smo da putem našeg školskog Udruženja "Olovka piše srcem" sprovedemo ovakav projekat i podarimo im letnju kuhinju, koja će im omogućiti da obroke pripremaju na bezbedan način. Takođe, ovo je veoma značajno i za naše učenike, koji imaju priliku da ostave iza sebe konkretan i trajan praktičan rad, koji u njima budi humanost i empatiju prema ovim ljudima i onome što ih je zadesilo - naglašava Jakovljev.
Udruženje "Olovka piše srcem" je udruženje nastavnika Politehničke škole, koje sprovodi projekat "Zajedno za bezbednu okolinu" u okviru akcije kojom fondacija "Ana i Vlade Divac" pruža podršku lokalnim zajednicama pogođenim migrantskom krizom, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.