Učenici romske nacionalnosti dobili savremena nastavna sredstva
U okviru projekta „Interkulturalizam i antidiskriminacija u Subotici“, danas su podeljeni projektori i interaktivne table za pet osnovnih škola i Edukativni centar Roma. Savremena nastavna sredstva dobile su škole „Matko Vuković“, „Sečenji Ištvan“, „Đuro Salaj“, „Hunjadi Janoš“ iz Čantavira i „Vuk Karadžić“ iz Bajmoka, u kojima nastavu pohađa veliki broj đaka romske nacionalnosti.
- Projekat se realizuje u okviru programa Podrška EU inkluziji Roma – Osnaživanje lokalnih zajednica za inkluziju Roma, koji sprovodi Stalna konferencija gradova i opština (SKGO), a finansira Evropska unija sa 60 hiljada evra - objašnjava Ilija Đukanović, član Gradskog veća zadužen za oblast socijalne zaštite. - Uz donaciju u vidu opreme, realizovaće se i niz radionica za profesore i decu u mesnim zajednicama gde živi romska populacija, uradiće se časopis „Mozaik“ i „Vodič za interkulturalizam“ koji će biti namenjen školama. Projekat je rezultat rada Saveta za unapređenje položaja Roma formiranog 2016. godine, od tada smo usvojili „LAP za unapređenje položaja Roma do 2021“, formirali mobilni tim i dobili podršku Saveta Evrope u programu „Romacted“. Grad će i u narednom periodu pružiti snažnu podršku romskoj zajednici na polju obrazovanja, kulture, ali i socijalne i zdravstvene zaštite.
Grad Subotica na ovom projektu sarađuje i sa Edukativnim centrom Roma, kome su takođe uručeni projektor, tabla i laptop, kako bi se unapredila saradnja sa civilnim sektorom.
- Ovo je nastavak odgovornog ponašanja lokalne samouprave prema romskoj zajednici u rešavanju problematike kroz institucije sistema. Podrškom romskoj zajendici u procesu inkluzije možemo da pokažemo da je problematika Roma i problematika društva. Subotica može biti primer za druge lokalne samouprave - ističe Stevan Nikolić, saradnik na projektu i koordinator mobilnog tima. - Časopis „Mozaik“ u elektronskoj formi kreiraće devet nacionalnih zajendica, biće postavljen na sajtu Grada Subotice i predstavljaće praktičan primer kako nacionalne zajednice mogu da se predstave, da uče jedne od drugih i formiraju novi neformalni savez. Ukratko, to je interkulturalnost u praksi.
U OŠ „Đuro Salaj“, gde je danas upriličena podela opreme, nastavu pohađa 320 đaka, od kojih trećina pripada romskoj populaciji.
- Ovo je korak napred u obrazovanju učenika romske nacionalnosti. Uz osnovne elemente koji su važni, savremena nastavna sredstva su korak više u pronalaženju lakših uslova rada - kaže Mimica Andrić, direktorka OŠ „Đuro Salaj“. - Ovo je veliki poklon za našu školu, grad je učinio zaista mnogo na poboljšanju uslova za sve đake, naročito za pripadnike romske nacionalnosti.