Učimo istoriju na novi način?
Projekat realizuje grupa kritičkih mislilaca raznih profesija iz regiona. Cilj „Zajedničkog istorijskog projekta" je promena etnocentrične nastave istorije u školama kroz izbegavanje sterotipa, sugerisanje alternativa u nastavnom metodu i promocije ideje o različitoj interpretaciji pojedinog događaja.
Čitanke predstavljaju kompilaciju originalnih istorijskih izvora o četiri teme koje se detaljno obrađuju u okviru nastavnih planova u jugoistočnoj Evropi - "Osmansko carstvo", "Nacije i države", "Balkanski ratovi" i "Drugi svetski rat". Urednica ovog projekta u Srbiji Dubravka Stojanović najavila da će krajem godine istoričari i profesori istorije koji su napisali ta četiri priručnika razmatrati pisanje priručnika o poslednjoj deceniji prošlog veka.
U pisanju udžbenika je primenjen princip multiperspektivnosti. U pisanju čitanki učestvovalo je 60 istoričara iz regiona, a do sada je objavljena na albanskom, bosankom, hrvatskom, engleskom, grčkom, makedonskom, srpskom i turskom jeziku.
Obuku dosad je prošlo oko 900 nastavnika istorij u svim zemljama. Kako saznajemo
objavljivanje priručnika podržale su Austrija sa 200.000 evra i Delegacija Evropske unije u Beogradu sa 144.000 evra, kao i Američka agencija za međunarodni razvoj.