Učiteljski fakultet na mađarskom jeziku proslavlja dva jubileja
Obeležavanje dva jubileja počelo je danas predstavljanjem publikacija profesora fakulteta, a u narednih mesec dana biće organizovane još dve promocije knjiga i priručnika koje su u proteklom periodu izdali zaposleni ove obrazovne ustanove.
Radionica Etnografskog društva "Lajos Kiss", koje će predstaviti svoj istraživački rad, održaće se 26. oktobra, a istog dana će se obeležiti i 20. godišnjica smrti Olge Penavin.
Dan mađarske nauke, 3. novembar, biće posvećen pričama o 150. godišnjici institucionalnog obrazovanja učitelja u Subotici na mađarskom jeziku. Ovom prilikom će Zoltan Devavari održati predavanje pod nazivom "Istorija obrazovanja učitelja u AP Vojvodini", nakon čega će uslediti predstavljanje diplomskog rada studentkinje Enike Šoti na temu "Obrazovanje učitelja u Subotici do Prvog svetskog rata".
Promotivno zanimanje vojvođanske mreže organizacije "Kuća tradicije" iz Mađarske pod nazivom "Raširite, raširite moj sto" održaće se 9. novembra, a uz navedene programe, biće organizovani i drugi događaji.
- Tradicionalna međunarodna naučna konferencija fakulteta održaće se od 4. do 6. novembra i priprema se u duhu jubileja. Tema konferencije je "Održivo nasleđe", a iako će se ove godine održati onlajn zbog aktuelne situacije sa virusom kovid-19, zainteresovanost je velika i blizu 100 predavača je prijavilo svoj rad na konferenciji. Dan fakulteta, koji se obeležava 25. novembra, u jubilejskoj godini će se održati na više nivoa, organizovajući Zasedanje Senata Univerziteta i skupove u krugu Zajednice učiteljskih fakulteta Srbije, kao i u krugu međunarodnih institucija sa kojima fakultet gaji dugogodišnju saradnju - najavila je prof. dr Rita Horak.
Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku, u saradnji sa Muzejom "Ištvan Tir" iz Baje i Zavodom za kulturu vojvođanskih Mađara iz Sente, ove godine učestvuje i u značajnom prekograničnom IPA programu pod nazivom "Vrednije od svega - Revalorizacija kulturnog nasleđa Bačke", koji se bavi istraživanjem nematerijalne kulturne baštine žitelja Bačke ili, kako je prof. dr Ferenc Nemet objasnio, baštine koja se prenosi s kolen na koleno.
- Radi se o transferu znanja i, ako je taj transfer permanentan, onda je dobar, a ako nije, to znači da su se tokom vremena iz svesti ljudi izgubila neka korisna znanja, veštine i umeća, ako se nisu predavala mlađim naraštajima. Smisao projekta je u tome da istražimo sa adekvatnom naučnom ozbiljnošću kojim nematerijalnim kulturnim dobrima raspolažemo u Bačkoj i kad to ustanovimo, da vidimo kako možemo sve te korisne informacije da sačuvamo, revalorizujemo i koristimo sada, u 21. veku, u svakodnevnom životu - objasnio je prof. dr Nemet.
U sklopu projekta organizovaće se izložba "Revalorizacija tokom milenijuma" u Baji, takmičenje i modna revija ponovnog korišćenja stare odeće i prezentacija proizvoda koji se ponovo mogu koristiti u Baji i Senti. U cilju podučavanja mladih, organizovaće se i zanatske prezentacije na temu revalorizacije, međunarodna konferencija o revalorizaciji, dok su istraživanja na terenu o svakodnevnom životu meštana 30 naselja sa multietničkim stanovništvom završena.