Udruženje poslodavaca traži pomoć od države
Efikasnija borba na suzbijanju sive ekonomije, smanjivanje poreza i doprinosa, izjednačavanje privlegija sa onim koje imaju strani investitori, bolja produktivnost državnih organa, dualno obrazovanje koje prati potrebe i domaće privrede samo su neki od načina na koji država može da pomogne razvoj privrede.
Predstavnici Udruženja smatraju da su domaći privrednici u podređenom položaju u odnosu na strane investitore kojima Vlada obezbeđuje veće olakšice prilikom zapošljavanja i pokretanja proizvodnje.
- Naš cilj je da dođemo do izjednačavanja statusa domaće privrede, koju mi predstavljamo, i stranih investicija, kako bi omogućili jednako poslovanje svih pod istim uslovima na tržištu u Srbiji - ističe Milan Jerinkić, predsednik Udruženja poslodavaca Subotice. - Zbog blizine granice postoji čitav sektor koji je u sivoj zoni i koji obara cene robe i usluga, a mi ne možemo biti konkurentni sa onima koji nisu registrovani, sa jedne, ali ni sa stranim investitorima, koji dobijaju beneficije od države, sa druge strane. - Tražimo i da se poveća produktivnost državnih organa, da ne gubimo radne sate na šalterima ili u čekanju nekih dozvola. Dobijanje lokacijske i građevinske dozvole je svetli primer kako administracija može da ide u susret privredi, a takvi treba da budu i ostali. Takođe, nije tačno da mi ne želimo da sarađujemo sa školama, ali spoj domaće privrede i dualnog obrazovanja još nije zaživeo. Izlazi se u susret stranim kompanijama kojima trebaju majstori, a niko ne želi da izađe u suret za obuku vozača, koji su itekako potrebni.
Smanjenje poreza i doprinosa, ali da proporcionalno budu povišene i zarada, takođe je jedan od predloga subotičkih poslodavaca. Aktuelna visina poreza odgovara isključivo državi, i među najvišima je u regionu, te poslodavci predlažu modele kojima bi sve strane – radnici, poslodavci i država, bili zadovoljni..
- Ideja je da se smanje porezi i doprinosi i to proporcialno, što znači za onoliko koliko smanjite poreze i doprinose za toliko poslodavci povećaju plate. Dakle država bi dobila svoj deo poreza koji bi bio jednak porezima koje imaju države u našem okruženju, a plate radnika bi narasle – objašnjava Jerinkić. - Zbog operećenja poslodavaca, radnici imaju niska primanja, koja ne deluju stimulativno na razvoj privrede, ali su veoma stimulativna za odlazak u inostranstvo, te smo često suočeni sa nedostatkom radnika.