Udruženje za pomoć učenika "Deže Kostolanji" proslavilo jubilej
Inicijator, osnivač i prvi predsednik Udruženja bio je dr Mikloš Uzon, a cilj je bio pružanje podrške talentovanim učenicima mađarske nacionalnosti u Vojvodini nepovoljnog materijalnog stanja, jačanje uloge obrazovanja na mađarskom nastavnom jeziku i negovanje nasleđa Dežea Kostolanjija.
Udruženje je godišnje više stotina, a za protekle tri decenije, više hiljada đaka stipendiralo iz Subotice, Bačke Topole, Kanjiže, Malog Iđoša, Sombora, Apatina, Kule, Odžaka i Vrbasa ili pružilo neku drugu vrstu pomoći, poput organizovanja radionica za inkluziju dece ometene u razvoju. Od osnivanja, neprekidno i intenzivno radi na ostvarenju plemenitog zadatka koje je sebi postavilo, a stav osnivača i sadašnjih članova Udruženja je da je jedan od osnovnih uslova za ostanak i opstanak mladih u zavičaju, mogućnost sticanja kvalitetnog obrazovanja. Udruženje želi da doprinese tome najbolje što može i da pronađe što više donatora i veća finansijska sredstva, kako bi sa što većim iznosima pomogla što većem broju učenika.
U programu povodom obeležavanja 31. godišnjice od osnivanja, nastupili su članovi Kruga prijatelja umetnosti "Geza Čat", bivši i sadašnji učenici Muzičke škole Subotica, a svečanosti je prisustvovao i dr Balint Pastor, predsednik Skupštine grada. On je tom prilikom istakao značaj građanskih inicijativa u sticanju znanja i konkurentnosti mladih, te se osvrnuo na teškoće s kojima su se udruženja građana suočavala početkom 90-ih godina prošlog veka.
Dodao je da je angažovanost udruženja za pružanje pomoći učenicima i studentima bila veoma značajna u ta vremena, jer su te organizacije bile skoro jedina mogućnost stipendiranja mladih. Na sreću, situacija je danas mnogo bolja i mladi mađarske nacionalnosti u Vojvodini imaju više vrsta pomoći u vidu stipendija, odnosno smeštaja u studentskim i učeničkim domovima, kao što su stipendija Mađarskog nacionalnog saveta, stipendija za studente prava, te smeštaj u domovima "Kolegijum Evropa" i "Dr Laslo Rehak".