Ujed krpelja je potencijalno opasan
Bakterija koja je uzročnik lajmske bolesti prenosi se putem ujeda zaraženog krpelja. Nakon perioda inkubacije, koji iznosi od 3 do 32 dana, javlja se prvi stadijum ove bolesti koji podrazumeva promene na koži.
- Javlja se specifično crvenilo. U pitanju je jedna kružna linija, koja može biti prečnika i do 30 cm, koja je u sredini bleda, a na ivicama crvena. Ukoliko se uoči ovakva promena na koži, koja nastaje od 3 do 32 dana po ujedu krpelja i koja se vremenom širi, potrebno je javiti se lekaru. Kožna promena će proći, ali problem je drugi stadijum bolesti koji je daleko ozbiljniji i tada je zahvaćen nervni sistem i zglobovi. Lajmska bolest je u 100 odsto slučajeva izlečiva u prvom stadijumu, zato je važno javiti se lekaru na vreme - upozorava dr Nebojša Bohucki, epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje.
Upotreba repelenata i svetla odeća, po mogućnosti dugih rukava, prilikom boravka u prirodi najbolja su zaštita od ujeda krpelja.
- Kada se vratimo iz prirode dobro je pregledati čitavu površinu kože. Ukoliko se uoči krpelj treba ga što pre ukloniti. To možemo i sami uraditi tako što ga uhvatimo pincetom i polako izvlačimo. Vrtenje nema nikakvog značaja, samo je važno pincetom izvući krpelja što pre, jer ako je i zaražen nekim mikroorganizmom manja je verovatnoća da će ga preneti u naš organizam.