Uručene licence za rad u socijalnoj zaštiti
Sistem licenciranja organizacije socijalne zaštite i stručnih radnika ima za cilj unapređenje i standardizovanje kvaliteta u socijalnoj zaštiti u Srbiji. Direktor Gerontolokog centra Subotica, dr Nenad Ivanišević, rekao je da su stručni radnici u socijalnoj zaštiti dobili mesto u sistemu stručnih radnika koje zaslužuju, a da je poznato da je rad u socijalnoj zaštiti veoma težak te misli da je ovo jedna vrsta priznanja.
Sistem licenciranja garantuje stručnost, kredibilitet i pouzdanost svih organizacija i stručnih radnika u socijalnoj zaštiti. Direktor Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, Božidar Dakić, objasnio je da je licenciranje stručnih radnika i organizacija nije za sada naročito popularno.„Nema mnogo onih koji su požurili da uđu u proces licenciranja, koji je za sve nas novina i često nepoznanica. Gerontološki centar u Subotici jeste jedan od njih i zato imamo razloga da budemo ponosni i čestitam im na svemu što su uradili“- rekao je Dakić.
Kroz licenciranje se uvodi sistem kvaliteta za organizacije socijalne zaštite i stručne radnike u ovoj oblasti. Direktorka Komore socijalne zaštite, Srbijanka Đorđević, objasnila je o čemu se tu zapravo radi.„Nije da se do sad nismo edukovali, nije da do sada nismo sticali znanja, nego to nismo beležili. Sad je prilika da se sve to dokumentuje i da se javnosti predstavi da mi zaista jesmo stručni radnici i da na stručni način pružamo usluge našim korisnicima“.
Direktor Gerontološkog centra Subotica, dr Nenad Ivanišević, najavio je nastavak licenciranja. „Mi smo pripremili svu potrebnu dokumentaciju i očekujemo da ćemo do početka juna podneti molbu za licenciranje Gerontološkog centra kao celine ali i Pomoć i negu u kući“- rekao je Ivanišević. Licenca za pružaoca usluge, odnosno stručnog radnika ili ustanovu, traje šest godina i obnavlja se na svakih šest godina. Na taj način vrši se kontrola i nadzor jer ukoliko nisu ispunjeni neophodni uslovi, može se ostati bez licence.