Uskoro stupa na snagu Zakon o socijalnom preduzetništvu
Zakon na snagu stupa 16. novembra čime će konačno biti uređen status i način poslovanja onih preduzeća koja rade na principima socijalnog preduzetništva, a u Vojvodini ih ima oko 40.
- Zakon o socijalnom preduzetništvu u našoj zemlji se čekao više od 10 godina. Dobro je što je donet baš u ovom momentu, jer socijalno preduzetništvo je uvek aktuelno u momentima krize. To su preduzeća koja ne otpuštaju radnike i vode računa o tome da ne smanjuju plate, jer im profit nije primaran. U Evropskoj uniji oko 6 odsto radno sposobnog stanovništva radi u ovom sektoru, a mi očekujemo da slična situacija bude i kod nas - izjavila je Danijela Maletić, član Saveta za socijalno preduzetništvo Vlade Srbije, na obuci koja je održana juče u prostorijama Severnobačkog upravnog okruga.
Podzakonskim aktima u narednom periodu biće regulisani i načini pružanja finansijske pomoći i podrške ovim preduzećima.
- Vlada treba da donese pravilnik po kom će svi organi na svim nivoima moći da osnivaju fondove i dodeljuju sredstva ovakvoj vrsti preduzeća - objašnjava Maletić.
Pokrajinska vlada ove godine izdvojila je 5,5 miliona dinara pomoći preduzećima koja posluju na principu socijalnog preduzetništva.
- To su sredstva koja su namenjena za nabavku opreme i neophodnih stvari za poslovanje. S obzirom da nisu regulisana sva podzakonska akta, ukoliko se to ne reguliše do kraja godine, mi ćemo sigurno opredeliti neka sredstva i za narednu godinu. Siguran sam da će i Vlada Srbije po stupanju na snagu Zakona o socijanom preduzetništvu opredeliti određena sredstva za podsticaj ovog tipa preduzetništva - najavio je Branko Ćurčić, potpredsednik Pokrajinske vlade - Karakteristično za ova preduzeća je da angažuju ljude iz kategorije teže zapošljivih lica koja stiču radnu okupaciju i na taj način rešavaju problem svog poslovnog angažovanja.