Usvojen budžet za 2017. godinu
Po rečima pripadnika vladajuće većine, budžet je, uprkos brojnim ograničenjima, razvojni i strateški, a čak 1.5 milijardi dinara, odnosno 23 odsto sredstava, biće usmereno na realizaciju kapitalnih investicija.
Budžet za 2017. godinu usvojen je sa 43 glasa za, 13 protiv, dok su tri odbornika bila uzdržana. Protiv predloga budžeta izjasnili su se Josipa Vojnić Tunić, Saša Vučinić, Gabor Domonkoš, Tomislav Žigmanov, Josipa Ivanković, Pal Javor, Jene Maglai, Miroslav Milojević, Ištvan Hasko, Jožef Hužvar, Ilona Husak Hof, Đorđe Čović i Robert Šebek, uzdržani su bili Marina Španović, Tibor Murenji i Ozren Simjanovski, dok su Đorđija Aksentijević, Dragan Andrić, Đurđica Vukelić, Modest Dulić, Žužana Kalmar, Slavko Parać i Aleksandar Ranković bili odsutni.
Najveći deo prihoda, planiran je od poreza na dohodak i zarade, čak 2.2 odnosno 34 odsto ukupnog budžeta.
Najznačajniji prihod u ovoj grupi je prihod od poreza na zarade sa 23 odsto, a planiran je u visini od 1.88 milijardi dinara, jer će prema najavama tokom godine biti otvoreno oko pet stotina radnih mesta u Privrednoj zoni „Mali Bajmok“.
Tu su i prihodi od transfera od drugih nivoa vlasti planirani u visini od 888 miliona dinara, a najviše novca stići će iz republičkog i pokrajinskog budžeta za nastavak izgradnje zgrade Narodnog pozorišta oko 400 miliona dinara i oko 300 miliona za „Ipsilon“ krak.
- Ovo je realan i razuman budžet, jer ćemo imati veliku podršku republike i pokrajine u narednoj godini. Cifrom od 6.2 milijarde možemo biti zadovoljni jer je 23 odsto usmereno na investicije i tim sredstvima ćemo mnogo toga moći da uradimo. Nastavićemo sa velikim investicionim projektima, kao što su nastavak izgradnje Pozorišta, „Ipsilon“ kraka, Carinskog terminala, a radićemo i na razvoju infrastrukture u gradu – najavio je gradonačelnik Bogdan Laban. - Gradnja „Ipsilon“ kraka je nastavljena u novembru, ove godine za to je opredeljeno 123 miliona, sledeće godine ta sredstva će biti 300 miliona, a u projekciji za 2018. godinu planirano je milijardu, a za 2019. 800 miliona. Tim sredstvima ćemo završiti „Ipsilon“ krak i spojiti autoput sa graničnim prelazom Kelebija i rasteretiti saobraćaj u Subotici i izmestiti tereti saobraćaj. I „rak rana“ svih građana, Narodno pozorište, nastaviće da se gradi, završiće se komplatna spoljašnjost i početi adaptacija zaštićenog dela zgrade. Nećemo ga više zvati „Skadar na Bojani“ već se nadam da ćemo intenzivnim radom, za tri, četiri godine, svi zajedno tamo gledati predstave. U industrijskoj zoni „Mali Bajmok“ iduće godine biće zaposleno oko 500 novih radnika, u pogonima naših starih investitora „Kontiteku“ i „Ameteku“, a nadam se da ćemo imati i novog stanovnika, novu kompaniju koja će zaposliti oko 120 ljudi.
Opozicija, pak, smatra da je budžet prenaduvan za oko 600 miliona dinara.
- Po svim pokazateljima budžet za 2016. biće neostvaren za oko 1.2 milijarde dinara, možda i više od toga. To će biti problem i sa ovim budžetom, koji, uprkos svim subvencijama, može biti neostvaren za oko 600 miliona – smatra Saša Vučinić, predsednik odborničke grupe DS-a. - To se, naravno, može nadomestiti jednim kvalitetnim upravljanjem građevinskim zemljištem, ali da bi se to desilo puno aktivnosti je potrebno, pre svega na animaciji zainteresovanih investitora.
Odbornici su zamerali i što je za izgradnju Doma kulture u Nosi planirano čak 26 miliona dinara, za Zelenu fontanu 2.3 miliona, kao i to što će javna preduzeća 70 odsto ostvarene dobiti morati da daju u gradsku kasu.
Kao i prošlog puta, sa dnevnog reda su i skinute dve tačke: Odluka o pokretanju inicijative za obrazovanje gradskih opština (43 za / 13 protiv), kao i Rešenje o razrešenju članova upravnog odbora PU „Naša radost“, koje je predložio Pokret za građansku Suboticu (43 za / 9 protiv).
Prilog: Odluka o budžetu Grada Subotice za 2017. godinu