Usvojena Subotička deklaracija o položaju etničkih manjina
Na regionalnoj konferenciji "Građansko društvo i verske zajednice za osnaživanje položaja etničkih manjina" predstavnici organizacija građanskog društva, verskih i etničkih zajednica, lokalnih vlasti, novinara, univerzitetskih profesora i učitelja, usvojili su danas Subotičku deklaraciju.
Regionalnu konferenciju koja je održana u Subotici uz podršku Evropske unije, organizovao je Centar za istraživanja religije Beogradske otvorene škole, u partnerstvu sa Teološko katehetskim institutom Subotičke biskupije.
U Deklaraciji je naglašeno da je osnovni uzrok tenzija između etničkih i verskih zajednica u našem regionu bilo urušavanje sistema vrednosti, čija kriza traje i danas.
Ocenjeno je da je važno da se ostvari što je moguće širi društveni konsenzus crkava, verskih zajednica, organizacija građanskog društva, predstavnika akademskog i kulturnog života i manjinskih zajednica o osnovnim društvenim vrednostima, utemeljen na uverenju u apsolutnu vrednost i dostojanstvo čoveka.
Istaknuto je da rivalitet većinskih i manjinskih zajednica i njihovih verovanja, kultura i identiteta treba da bude prevaziđen kao izrazito negativna pojava, kao i da različitost treba doživljavati kao podsticaj za saradnju. Ključnu ulogu u uspostavljanju pomenutih vrednosti imaju porodica, obrazovni sistem i mediji. Porodice, crkve i verske zajednice mogu da pomognu kroz svoj rad, a organizacije građanskog društva kroz njima svojstveni aktivizam.
Obrazovni sistem treba da promoviše vrednosti interkulturalizma i pluralizma, dok mediji mogu da doprinesu poboljšanju međureligijskih i međuetničkih odnosa davanjem više prostora za zajedničke nastupe predstavnika verskih i etničkih zajednica.
Najpoželjniji princip u međusobnim odnosima ne treba da bude multikulturalnost, već interkulturalnost, koja umesto života jednih pored drugih podrazumeva i uzajamno obogaćivanje i bolje upoznavanje većinskih i manjinskih zajednica.
Interkulturalnost predstavlja preduslov za prevazilaženje postojećih uzajamnih predrasuda, stereotipa i strahova, etničke distance, kao i nejasnoća oko razumevanja evropskog identiteta.
Učesnici konferencije na kraju su konstatovali da danas u svim pomenutim pitanjima delovanje isključivo na nivou deklaracija biva postepeno prevaziđeno, a umesto toga, u cilju ostvarivanja opšteg dobra treba efikasno delovati i svedočiti konkretnim delima.