Uzbunjivači stiču zakonsku zaštitu
Ove mere biće objedinjene u zakonskom rešenju čiju izradu predvodi Kancelarija poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. Šta sve treba da sadrži takav zakon bila je tema okruglog stola u Regionalnoj privrednoj komori u Subotici.
Ljudi koji iznose u javnost podatke od javnog interesa, a koje ukazuju na nečije nazkonito poslovanje i korumpiranost najčešće su do sada u Srbiji bili izloženi razičitim vrstama šikaniranja, utisak je Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. On smatra da Srbija treba da zaštiti te ljude ugledajući se na druge zemlje i to donošenjem zakona.
Na izradi zakonskog predloga koji će biti upućen Vladi i Skupštini Srbije na razmatranje trenutno radi Kancelarija poverenika, a ta zaštita bi se ogledala u tri instrumenta. Prvi je dodeljivanje statusa uzbunjivača koji bi garantovao da ta osoba ne trpi nikakve konsekvence u sredini o kojoj se oglasio. Drugi je krivična pretnja onome ko krši taj status, a treći je nagrada ukoliko se tvrdnja uzbunjivača pokaže kao tačna.
U Srbiji još uvek nedostaje sveobuhvatni regulatorni okvir koji bi se odnosio na zaštitu uzbunjivača. Iako postoje zakonske odredbe koje se mogu tumačiti kao da predviđaju zaštitu pojedinaca koji prijavljuju nezakonite aktivnosti svojih poslodavaca, one nisu dovoljne da obezbede nedvosmislen zakonski režim i da ukinu uspostavljene zakonske rizike.
Okrugli sto u Regionalnoj privrednoj komori u Subotici okupio je predstavnike medija, nevladinog sektora i privrednike. Ovaj događaj organizovan je u okviru projekta „Zaštita uzbunjivača“, koji Poverenik realizuje uz podršku Ambasade Velike Britanije. To je jedan od okruglih stolova koji se održavaju u četiri grada u Srbiji sa donosiocima propisa i predstavnicima zainteresovanih strana u nameri da se dođe do preporuka za unapređenje zaštite uzbunjivača i modela zakona o zaštiti uzbunjivača.