Važna uloga medija u smanjenu diskriminacije i govora mržnje
Projekat "Ljudska prava izvan poglavlja" ima za cilj da obezbedi zaštitu ljudskih prava pružanjem besplatne pravne pomoći građanima, uz akcenat na posebno ranjive grupe, kao što su nacionalne manjine, osobe sa invaliditetom, LGBT populaciju i druge ranjive kategorije stanovništva u pograničnim područjima.
- Naša ideja je bila da ovim projektom, sve obaveze koje je Srbija preuzela otvaranjem Poglavlja 23, a koje se odnose na pravosuđe i osnovna ljudska prava, predstavimo kao obaveze koje je Srbija preuzela u cilju poboljšanja položaja svojih građana, a ne samo kao jednu vrstu forme za učlanjenje u Evropsku uniju. Važan deo ovog projekta čini i način izveštavanja o svim ovim obavezama, kao i odgovornost medija u informisanju građana - rekla je Jelena Vasić, advokatica u Komitetu pravnika za ljudska prava "Yucom".
Ona je dodala da "Yucom" prepoznaje značaj saradnje sa medijima, koji imaju važnu ulogu u edukaciji građana i odgovornom izveštavanju, te da je današnja obuka bila namenjena, pre svega, lokalnim novinarima kako bi se dodatno senzibilisali za izveštavanje o diskriminaciji, govoru mržnje i zločinima iz mržnje, uz poseban fokus na manjine.
- Pored brojnih aktivnosti koje su predviđene projektom, poput pružanja besplatne pravne pomoći građanima koji pripadaju ranjivim grupama, pre svega nacionalnim manjinama koje su žrtve diskriminacije i govora mržnje, jedan deo projekta je posvećen i edukaciji i razgovorima sa medijima koji, pored informativne i edukativne uloge u društvu, imaju i veoma značajnu ulogu u smanjivanju pojave govora mržnje u medijima, a samim time i u celokupnom našem društvu - poručila je Vasić.
Osim u našem gradu, obuke za novinare, predstavnike medija i organizacija civilnog društva održane su u Vranju, Zaječaru i Beogradu.