Velika količina otpada u šumi kao posledica migracija, kako rešiti ovaj problem?
Kako rešiti problem sa velikom količinom otpada koji su migranti ostavili za sobom - na ovu temu razgovarali su danas predstavnici državnih institucija i civilnog sektora, te zaključili da samo zajedničkim delovanjem divlje deponije u šumama mogu biti uklonjene.
- Ovo je zaista ogroman problem koji je moguće rešiti samo ukoliko se svi udružimo. Na prostoru Subotičke šume se nalazi velika količina otpada, veliki je izazov pred nama, ali smo na sastanku zaključili da smo spremni da delujemo zajednički, kao neka radna grupa koja ima isti cilj - da se šuma očisti od otpada i da u njoj više ne bude migranata - izjavio je načelnik Severnobačkog okruga, Bojan Šoralov.
MIGRANATA ZNATNO MANJE NEGO LETOS, SITUACIJA POD KONTROLOM - Imamo 10 puta manje migranata nego pre sedam ili osam meseci. U Prihvatnom centru trenutno ima 40 slobodnih kreveta. Naravno, dokle god imamo migranata u gradu biće i bezbednosnih rizika. Mi ne možemo u potpunosti da kontrolišemo hoće li se oni međusobno sukobiti kao što su se sukobili pre nekoliko dana na prostoru Subotičke šume kada je došlo do oružanog sukoba u kom su dva migranta ranjena. Međutim, situacija je pod kontrolom, uvek uz oprez svih bezbednosnih službi - kazao je Šoralov.
Na današnjem sastanku sagledana je celokupna situacija i pred državnim institucijama i civilnim sektorom je važan zadatak - da osmisle na koji način će rešiti problem sa otpadom u šumama.
- Zajednički ćemo osmisliti aktivnosti na uklanjanju divljih deponija u Subotičkoj šumi i sagledaćemo mogunosti da poboljšamo ekosistem. Mi ćemo dati svoj doprinos kada počne akcija uređenja šume, a pokušaćemo i da animiramo sugrađane da se uključe u što većem broju. Pred nama je ozbiljan posao i moramo realizovati brojne korake - objašnjava Snježana Mitrović, rukovodilac Regionalnog Arhus centra na Otvorenom univerzitetu.