Video nadzor na ulicama umesto civilnih stražara
Zoran Šećerov, potpredsednik Pokreta mađarske nade, zatražio je juče hitno uvođenje multietničke civilne straže u gradu i okolini, čiji bi zadatak bio da sprečavaju nasilje i ispisivanje šovinističkih i navijačkih grafita, kojih je po Subotici sve više.
U lokalnoj samoupravi odgovaraju da takva inicijativa nema podršku nijedne političke opcije u lokalnom parlamentu i da su odlučno „protiv formiranja parapolicijskih snaga, naročito što uskoro treba da se uvede video-nadzor i što sa radom počinje komunalna policija“.
U Pokretu mađarske nade tvrde da je samo pitanje vremena kada će zaživeti ovakav vid zaštite građana i njihove imovine, ali da je to do sada kočeno „jer to nije u interesu određenih političkih partija“.
- Uspostavili smo kontakte sa predstavnicima civilnih straža koje već funkcionišu u Mađarskoj i predstavili njihov rad našim ljudima u Subotici. Uvođenjem civilne straže u toj zemlji stopa ovakvih vidova kriminala je smanjena za čak 30 odsto. Subotička policija ne raspolaže sa dovoljno ljudi da bi mogla da spreči i razotkrije sva krivična dela, pa tako i ispisivanje grafita. Šovinističke poruke i grafiti navijača mnogi nazivaju banalnim problemom, ali to nije nimalo bezazleno. Neshvatiljivo je da su preko skrnavljenja biste Dežea Kostolanjija gradska uprava i stranke koje vode grad olako prešle - kaže Zoran Šećerov.Šećerov ističe da je nedopustivo „da vikendom, noću, u centru grada, nije bilo nijednog policajca koji bi sprečio skrnavljenje spomenika istaknutom mađarskom pesniku i piscu“. Prema njegovim rečima, najveći problem su grafiti šovinističkih sadržaja, ali su Suboticu preplavili i grafiti druge vrste.
- Gotovo da nemamo objekat koji nije ispisan. Zbog toga Pokret mađarske nade i dalje zahteva od čelnika gradske vlasti, ali i opozicionih odbornika, da urgiraju da budemo prvi grad koji će uvesti multietničku civilnu stražu. Postoje svi preduslovi da to bude urađeno i što je najvažnije nije zabranjeno Ustavom - kaže Zoran Šećerov.
U lokalnoj samoupravi odlučno se protive formiranju civilnih straža, jer postoje legalne institucije koje vode računa o bezbednosti Subotičana. Kako sada stvari stoje, među članovima koalicije na vlasti nema odbornika koji podržavaju ideju u uvođenju parapolicijskih snaga, bez obzira na tvrdnje da je nešto tako uspelo kod suseda u mađarskim gradovima.
- O tome, prema Ustavu i važećim zakonima Republike Srbije, brinu policija i pravosudni organi. Na polju bezbednosti aktivno radi i gradska vlast, pa će uskoro na petnaestak najfrekventnijih lokacija biti postavljen video-nadzor, a sa radom počinje i komunalna policija. Zbog toga uopšte ne vidim potrebu za formiranjem parapolicijskih snaga. Nijedna stranka koja, zahvaljujući glasovima Subotičana, učestvuje u radu lokalnog parlamenta nije do sada podnela sličnu inicijativu i nema potrebe da se oko ovog pitanja diže prašina - rekao je „Blicu“ Slavko Parać, predsednik Skupštine grada Subotica.
Subotičanka Ksenija Blagoičević kaže da ne vidi nijedan razlog zašto u naseljima, koja su najviše na udaru lopova i huligana, ne bi bila uvedena civilna straža. Ona smatra da građanima koji se ne osećaju bezbedno treba pokazati da nisu prepušteni sami sebi.
Za razliku od nje neki u Subotici misle da bi uvođenje parapolicije, ili civilnih čuvara reda, bilo neproduktivno, a pitanje je ko bi i kako vršio izbor za noćne čuvare. Ako bi se sve prepustilo nasumičnom izboru civilne straže, u nju bi možda ušli i oni kojima nije stalo da štite grad i građane.
- Ne misli da bismo time nešto dobili, a postoji opasnost da u civilnu stražu uđu oni kojima tu nije mesto. A od parasnaga imali smo mnogo štete u prošlosti - kaže jedna Subotičanka.
Biljana Vučković, Dragan Šolaja (Blic)