Više novca za socijalnu i dečju zaštitu, Grad opredelio oko 433 miliona dinara
U proteklim godinama budžet za socijalnu i dečju zaštitu nije smanjivan, a od ove godine izdvojeno je znatno više sredstava za tu namenu.
- Ovim lokalna samouprava pokazuje spremnost i dogovornost da pruži svu neophodnu podršku, pre svega, ustanovama socijalne zaštite koje brinu o svojim korisnicima i koje pružaju značajne usluge zajednici (Gerontološki centar i Dom "Kolevka"), potom gradskim organizacijama i udruženjima koja brinu o svojim članovima (udruženja koja okupljaju osobe sa invaliditetom) i svu neophodnu pomoć u vidu novčanih davanja najugroženijim pojedincima i porodicama koja se realizuju putem Centra za socijalni rad - priča čaln Gradskog veća zadužen za oblast socijalne zaštite i zdravstva, Ilija Đukanović.
Za novčana davanja koja se realizuju putem Centra za socijalni rad ove godine opredeljeno je ukupno 19,1 milion dinara.
- To je 14,4 % više nego prethodne godine. Ovaj novac namenjen je za isplatu jednokratne novčane pomoći, interventne i izuzetne novčane pomoći, kao i za nabavku ogreva za najugroženije Subotičane - objašnjava Đukanović.
Više novca iz gradske kase namenjeno je i za programe koje realizuje Crveni krst.
- Za realizaciju aktivnosti Crvenog krsta izdvojeno je 48,4 miliona dinara, što je 17 odsto više nego 2022. godine. Sa Crvenim krstom imamo dobru i uspešnu saradnju. Svake godine odvajamo sredstva za program Narodne kuhinje, za uslugu Privremenog prihvatilišta, za dodelu paketa hrane i higijene najugroženijim sugrađanima, kao i za dva javna ovlašćenja - program delovanja u nesrećama i dobrovoljno davalaštvo krvi - navodi sagovornik.
Na podršku i ove godine mogu računati trudnice, roditelji i parovi koji se bore za potomstvo.
- Za roditeljski dodatak za prvo dete i jednokratnu pomoć trudnicama opredelili smo ukupno 26,4 miliona dinara. Naravno, ukoliko se ukaže potreba za povećanjem sredstava zbog velikog broja zahteva u budžetu će biti opredeljena i dodatna sredstva. Iznos roditeljskog dodatka za prvo dete je 10 hiljada dinara, dok se trudnicama isplaćuje jednokratna pomoć u visini od 15 hiljada dinara. Prošle godine pozitivno je rešeno 504 zahteva za roditeljski dodatak i 988 zahteva za jednokratnu pomoć trudnicama. Majke i trudnice dobijaju snažniju podršku sa republičkog i pokrajinskog nivoa, ali stav Grada je da se ova sredstva i dalje opredeljuju u ovu namenu, kako bi se pružio još jedan oblik podrške - ističe Đukanović.
Namenjena su i sredstva za sufinansiranje troškova za biomedicinski potpomognutu oplodnju za prvo i drugo dete.
- Kada govorimo o merama pronatalitetne politike i pordšci porodici u budžetu se izdvajaju značajna sredstva i za regresiranje troškova boravka u PU "Naša radost" za treće i četvrto dete, potom za stipendiranje studenata i đaka deficitarnih zanimanja, potsticanje razvoja mladih talenata, prevoz i ishrana učenika. Takođe, izdavjamo novac za usluge ličnog pratioca i personalnog asistenta, kao i za pomoć putem Fondacije za pomoć pri lečenju teško obolele dece i omladine - zaključuje sagovornik.