Više od 270 prigovora na rad zdravstvenih ustanova
Kako objašnjava Biljana Knežević, savetnica za zaštitu prava pacijenata, građani su se najviše žalili na rad Doma zdravlja i Opšte bolnice, a poteškoće s kojima su se najčešće susretali bile su nemogućnost zakazivanja pregleda kod lekara specijaliste, nedostupnost zdravstvene zaštite, kao i neblagovremeno i nekvalitetno pružanje zdravstvene usluge.
- U slučaju da je pacijentima bilo otežano zakazivanje kod lekara specijaliste, savetovano im je da se ponovo interesuju radi zakazivanja prvog slobodnog termina ili eventualno, ukoliko to žele, da pribave potvrdu od nadležne zdravstvene ustanove o nemogućnosti pružanja zdravstvene usluge u narednih 30 dana, te odlazak sa istom u RFZO filijala Subotica radi refundacije svojih troškova - kaže Knežević.
Razloge za otežano funkcionisanje zdravstvenog sistema i nemogućnosti da građani dobiju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, naša sagovornica vidi u epidemiji virusa kovid-19, koja je obeležila i ovu godinu, zbog čega su zdravstvene ustanove, kao i veliki deo medicinskog osoblja, primorane da rade u izmenjenom režimu.
- Sledstveno tome, verovatno da je i određen broj građana potražio zdravstvenu zaštitu u privatnim klinikama, budući da im u pojedinim situacijama državne nisu bile dostupne, dok o broju građana koji su takvu pomoć i realizovali nemamo informaciju - dodaje Knežević.
Ukoliko smatraju da su im uskraćena neka od prava na zdravstvenu zaštitu ili da im je postupkom zdravstvenog radnika uskraćeno neko od prava iz oblasti zdravstvene zaštite, građani mogu da podnesu prigovor Kancelariji savetnika za zaštitu prava pacijenata pismeno, na adresu Trg Slobode 1, 24.000 Subotica, ili usmeno u kancelariji br. 238, na 4. spratu Gradske kuće.