Višnjevac obeležio sto godina od nastanka sela
Pre jednog veka 219 porodica, uglavnom ličkih i crnogorskih Srba, došlo je na ovaj prostor, koji je poneo naziv „Dobrovoljačko selo“, a zvali su ga i „Rit“. Kasnije se selo zvalo i „General Radivojevićevo“ po jednom od komandanata koji je organizovao dobrovoljce u Rusiji. Danas selo nosi ime „Višnjevac“, po plantaži višanja. Od 2003. godine selo se odvojio od Čantavira i postao samostalna mesna zajednica.
Na borbu sprske vojske na Solunskom frontu, koja je prešla Albaniju peške, a u čiji su sastav, krajem 1917. godine, ušli su i mnogi od osnivača ovog sela, kao deo Srpskog dobrovoljačkog korpusa, podsetio je gradonačelnik Stevan Bakić.
- Posle rata kralj Petar i njegov naslednik Aleksandar nisu zaboravili one koji su dobrovoljno branili i oslobađali Srbiju. Prilika je da ponovim jednu veliku istinu, proces agrarne reforme i dodeljivanja zemlje veteranima pre jednog veka, nije nikoga izmestio sa ovog prostora. Vaši preci nisu došli na tuđe posede i u tuđe kuće, nego na nekadašnje pustare i gole ledine, gde su teškom mukom i svojim poštenim radom stekli i izgradili sve ono što vidimo danas oko nas - poručio je Bakić. - Zajedno sa slavljenjem veka od početka kolonizacije, obeležavamo ujedno i stradanje svih dobrovoljačkih naselja, koje se zbilo pre osam decenija. Tokom okupacije u druge krajeve prognano je 374 meštana Višenjevca, a u logore 516. U Drugom svetskom ratu borilo se 159 stanovnika, a poginulo 36, a bilo je i osmoro žrtava terora koji je okupator sproveo u selu. Broj stradalih po logorima nikada nije utvrđen.
Bakić je dodao da je Grad Subotica posvećen kako boljitku i napretku svih naselja koja su osnovali solunski junaci, tako i čuvanju uspomene na njih i na podvige koje su činili da naš grad danas bude bogatiji, kako naseljima, tako i ljudima.
- Sa tim ciljem smo u sporazum koji smo potpisali sa Maticom srpskom, uvrstili proučavanje procesa naseljavanja u dvadesetom veku kao jednu od tri velike teme naše saradnje sa najstarijom srpskom naučnom i kulturnom ustanovom – istako je Bakić. – Ovo selo ima budućnost I Grad Subotica će se boriti za tu budućnost. Veliki borac za nju bio je i naš dragi Slobodan Žužić, koji je bio oličenje dobrog duha Višnjevca. Njegov plemeniti život bio je do poslednjeg dana posvećen ovom mestu, a njegovu uspomenu ćemo najbolje čuvati i slaviti kroz ovakve manifestacije, na kojima će on uvek biti sa nama.
Budućnost svakog mesta je u mladima koji u njemu stasavaju, a za razliku od mnogih sela koja se gase, u Višnjevac rode sleću samo tako. Dečja pesma i graja najbolji su dokaz da ovo selo nema razloga da brine za svoju budućnost.
- U jednom period selo je bilo zapušteno, ali je pre nekih osam godina krenulo drugačijim putem. Viziju o napretku sela imao je naš Slobodan Žužić, on je bio pokretač svega i mi smo tu da nastavimo njegovim putem – emotivno će Miloš Bursać, predsednik Saveta MZ . – U kompletnom selu imamo samo 1300 metara neasfaltiranih ulica, ostali su svi urađeni, nasuti su svi atarski putevi, neke stvari smo samoinicijativno, uz pomoć grada i donatora. Naša najveća radost je puna škola a sigurno smo prvi po broju dece u odnosu na druga sela.
U kulturno-umetničkom programu nastupili su dečji hor “Iskončići”,Bojana i Nebojša Brdarić, korisnici Dnevnog boravka pri Kolevci, učenici Muzičke škole u Subotici, pevačka grupa “Ognjište” iz Apatina, KUD “Sunce” iz Subotice…