Vođenje kroz izložbu "Tragovi egzistencije" u petak u Savremenoj galeriji
Vođenje kroz izložbu i razgovor sa umetnikom su dobra prilika da zajedno razmišljamo o svim temama koje ona pokreće, da saznamo na kojim osnovnim idejama počivaju izložene instalacije, imaju li sličnosti sa stanjem društva danas i da li nas angažuju kao pojedince.
- Izložba "Tragovi egzistencije" progovara o čoveku kao „istrošenom biću“. Instalacije, interaktivna dela i objekti bave se čovekovom mentalnom i fizičkom istrošenošću koja svoje korene ima u umnožavanju nametnutih otežavajućih okolnosti života. Ta represivna stanja primoravaju čoveka da se svrsta u red depersonalizovanih, dehumanizovanih i bezličnih jedinki koje je moguće posmatrati samo kao masu. Dela prikazana na izložbi Tragovi egzistencije opredmećuju opšte osećanje manjka istinskog života - navode iz Savremene galerije.
Goran Despotovski diplomirao je na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti Beogradu, a zatim je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu završio osnovne akademske, potom magistarske studije slikarstva i stekao zvanje doktora umetnosti u oblasti likovnih umetnosti . Od 2004. zaposlen je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u statusu redovnog profesora od 2019. godine. Predsednik je Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine. Samostalno je izlagao u Novom Sadu, Somboru, Pančevu, Beogradu, Smederevu, Nišu, Kraljevu, Zrenjaninu, Vršcu (Srbija), Osijeku (Hrvatska), Ljubljani (Slovenija), Temišvaru (Rumunija). Učestvovao je na kolektivnim izložbama u Beogradu, Kruševcu, Nišu, Pančevu, Zrenjaninu, Somboru, Kraljevu, Vršcu, Subotici (Srbija), Temišvaru (Rumunija), Dortmundu, Karlsrueu, Flenzburgu (Nemačka), Sofiji (Bugarska), Holabrunu, Beču, Gracu (Austrija), Skoplju (Makedonija), Parizu (Francuska), Tajčungu (Tajvan), Budimpešti, Pečuju (Mađarska), Torontu (Kanada).