Vole biznismene i pevačice...
Gorjanka Botić, pedagoškinja Srednje tehničke škole, kaže da uzrok tome treba tražiti u okruženju u koje se mladi utapaju ukoliko nemaju oslonac u porodičnom i školskom životu.
- Ako porodica ne utiče na dete i roditelji ne razgovaraju sa mladima, okruženje se reflektuje kroz njih. Negativne ličnosti koje postaju idoli su samo jedan od primera nestabilnog društva koje je pored svih postojećih problema zahvatila i ekonomska kriza - kaže Gorjanka Botić.
Ivan Matić i Momir Vranješ, maturanti Tehničke škole, kažu da mlađi srednjoškolci za idole uglavnom biraju muzičare, dok stariji više cene sportiste.
- Osim roditelja, koji su mi uzor, cenim ličnosti koje su obeležile svetsku istoriju, poput Gandija, Karla Marksa i drugih. Fan sam Ajs Nigrutina i Davora Bobića, ali njihov privatni život me ne zanima i ne smatram ih svojim idolima - kaže Ivan Matić.
- Trudim se da izgradim lične stavove i imidž i ni u kome ne tražim idola. Susrećem mlađe školarce koji žele da liče na pojedine sportske ili muzičke zvezde, pa umesto garderobe koja priliči, oblače kopije i imitiraju njih, a nije retko da su im idoli srpski junaci, pa u skladu sa tim nose razna obeležja - kaže Momir Vranješ.
Sudeći prema anketi koja je sprovedena među učenicima kikindske tehničke škole, devojke se više ugledaju na atraktivne pevačice i glumice, a mladići na uspešne sportiste.
- Mladima su vrlo često uzori roditelji, starija braće ili sestre ili drugi bliski članovi porodice ili najbliže rodbine. To je vrlo pozitivno, jer se u takvim slučajevima oni ugledaju na osobe koje su postigle određene uspehe u svojim profesijama, poslovima, na studijama ili sportu. Sasvim drugoj grupi pripadaju oni koji se ugledaju na poznate ličnosti iz sveta sporta, muzike, medija, filma. Devojkama su, na primer, idoli Ceca Ražnatović, Jelena Karleuša ili Andželina Žoli. Ima i onih koje se ugledaju na uspehe Ane Ivanović.
Mladićima su idoli najviše uspešni sportisti poput Novaka Đokovića. Osim toga, dosta mladih se ugleda i na neke učesnike šoua "Veliki brat", ali je zabrinjavajuće što usvajaju ponašanje i način govora pojedinih učesnika - kaže Tatjana Ivetić, psiholog u Tehničkoj školi u Kikindi.
Ivetićeva kaže da uspesi drugih nisu bez značaja za mlade ljude, jer im uspešni postaju uzori. Nekada su mladima uzori starija braća i sestre koji su dobri studenti, a Ivetićeva kaže da je posebno interesantno to što idoli mladim Kikinđanima nisu političari.
Bogataši sumnjivih biografija, žestoki momci 90-ih, estradne ličnosti, silikonske lepotice, političari desnice - samo su deo liste idola većine vrbaskih gimnazijalaca. U manjini su oni za koje ovaj spisak predstavlja loš primer, pa se radije ugledaju na svoje roditelje, starije braću i sestre ili istorijske ličnosti. Maturant Rade Bulajić kaže da njegovi vršnjaci biraju uzore i idole sa TV i naslovnih strana tabloida.
Aneta Goranić, učenica drugog razreda vrbaske gimnazije, kaže da je u manjini, jer nema konkretnih idola.
- Poštujem svoju mamu i neke ljude iz svog okruženja, ali ne mogu da kažem da su to moji idoli - kaže Aneta. Mama je uzor i Sanji Rodić, koja kaže da je najveći broj onih koji se, kako bi bili prihvaćeni među vršnjacima, prilagođavaju opštim trendovima.