Vrbe i topole za sanaciju zemljišta
Posle požara koji se početkom avgusta dogodio u „Interkordu", počeo je da tinja nataloženi otpad u obližnjim lagunama, a dim je gotovo dva meseca gušio Subotičane, naročito stanovnike Prozivke i okoline. Ugasile su ga tek obilne jesenje kiše, ali rezultati ispitivanja tla na tom terenu pokazali su da ono sadrži teške metale i toksične materije u koncentracijama koje višestruko premašuju granicu tolerancije. Zbog opasnosti da dođe do kontaminacije podzemnih voda, došlo se do zaključka da je neophodna sanacija ovog terena i u međuvremenu konsultovani su stručnjaci sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.
- S obzirom na akcidentnu situaciju koju smo imali, grad je angažovao novosadske stručnjake da urade studiju za sanaciju prostora pored „Interkorda", gde je zemljište opterećeno hemijskim materijama nataloženim u vreme kada je ovde bila kožara.
Ono što nam još nedostaje jeste ispitivanje kvaliteta podzemnih voda, pa smo iz tog razloga u saradnji sa Građevinskim fakultetom sačinili plan da postavimo pijezometre kako kod „Interkorda", tako i na gradsku deponiju i u blizini prečistača otpadnih voda. U zavisnosti od dobijenih rezultata, utvrdićemo program sanacije. Izvesno je da je to široka problematika, jer podzemne vode utiču i na kvalitet vode u jezeru Palić, pa ćemo rešavati više problema odjednom. Postavljanje pijezometara, s obzirom da su sredstva već obezbeđena, uradićemo najverovatnije početkom decembra - kaže Suzana Dulić, načelnica Sekretarijata za lokalni ekonomski razvoj, malu privredu, komunalne poslove i zaštitu životne sredine.
Ono što je izvesno jeste da će se izvršiti remedijacija terena, odnosno da će na njemu biti posađene biljne vrste koje će svojim uticajem popraviti sastav tla i odstraniti opasne materije.
- U pitanju je fitoremedijacija, to jest popunjavanje terena klonskim zasadima topola i vrba, vrstama koje jako dobro izvlače teške metale iz zemljišta, a isto tako su i veliki potrošači vode. Ovaj posao će biti urađen na proleće - kaže Suzana Dulić.