Za psihosocijalnu podršku milion dinara iz gradskog budžeta
Društvo "SOS telefon" postoji od 1985. godine, a njihov rad zasniva se na pružanju interventne psihosocijalne i edukativne pomoći u kriznim situacijama, radi sprečavanja težih psihičkih i fizičkih posledica. Lokalnom stanovništvu pružaju pomoć i podršku u rešavanju partnerskih konflikata, u ostvarivanju uspešnijeg roditeljskog funkcionisanja ili u vidu saveta u pogledu mogućnosti rešavanja drugih životnih problema. Kao jedan od najtežih zadataka, sa kojim se stručna lica ovog Društva suočavaju, jeste pomoć osobama koje imaju suicidne misli ili onima koji trpe psihičko i fizičko nasilje.
Sugrađanima je svakodnevno, od 17 do 22 časa, dostupna pomoć stručnih lica na dva jezika, srpskom i mađarskom, pozivom na broj 024/553 000.
- Pozivi su besplatni i anonimni, a dužina razgovora nije ograničena. Svi koji se javljamo na SOS telefon, edukovani smo da pružimo psihološku pomoć osobama za koje ne znamo ni ko su, koliko godina imaju, ni kako izgledaju. Rešenje životnih problema koje ne mogu sami da nađu, ljudi teško traže od drugih pa i od nas, jer postoje predrasude da je to sramota. Olakšavajuća okolnost je što na ovaj način mogu potpuno anonimno i besplatno da dobiju pomoć za svoju životnu muku - kažu iz Društva "SOS telefon".
Godišnje oko 650 sugrađana bira broj njihove telefonske linije, a najčešći razlozi za to su nasilje, depresivnost, te problemi u adolescenciji. Iako je telefon svima jednako dostupan, i dalje ga češće pozivaju žene, u odnosu na mušku populaciju u našem gradu.