Za "školu bez nasilja" sertifikat Unicefa
Edukacija je sprovedena među roditeljima, nastavnicima i decom, i trajala je tri godine.
Sertifikat govori da smo obuku uspešno prošli, a njen je cilj da se kod svih podigne senzibilitet pre svega za verbalno i psihološko nasilje, kojega ima znatno više nego fizičkog, a koje se često posmatralo kao nekakva bezazlena pojava. To je na neki način do sada neuočeno nasilje, koje se prihvatalo kao nekakav neizbežni ili čak bezazleni deo komunikacije među učenicima.
Kroz edukaciju se u stvari popravlja ono što nije dobro, to je neka vrsta restitucije naših usvojenih pravila i ustaljenog ponašanja - kaže direktorica škole Matija Gubec Stanislava Stantić-Prćić.
Program Škola bez nasilja počeo je da se sprovodi u Srbiji pre tri godine u oko pedesetak škola, odnosno u 54 grada, sa osnovnom idejom da se deca, nastavnici ali i roditelji nauče kako da prepoznaju nasilje, i kako da ga spreče, odnosno da se nauče nenasilnoj komunikaciji.
Poseban značaj ovakva obuka ima u multietničkim sredinama kakav je Tavankut i kakva je i sama škola, te je učenje dece toleranciji i međusobnoj saradnji jedna od bitnih životnih lekcija, rečeno je prilikom postavljanja table „Škola bez nasilja" na zgradi ove obrazovne ustanove.
Program nenasilne komunikacije ovim činom i ovim priznanjem ne prestaje, a prosvetni radnici smatraju da bi on trebalo da postane sastavni deo vaspitnog rada u svim školama.