Zajedno smo jači: ujedinjeni za promenu svesti o raku pluća
Rak pluća je vodeći uzrok obolevanja i smrti od malignih bolesti širom sveta. Pušenje je, pored drugih faktora, i dalje vodeći faktor rizika za rak pluća,a prisustvo hroničnih bolesti može dodatno povećati rizik.
- Pušenje je povezano sa više od 80 odsto svih slučajeva raka pluća i vodeći je faktor rizika za rak pluća. Izložensot duvanskom dimu u okruženju gde ljudi žive i rade takođe predstavlja rizik. Drugi faktori rizika uključuju izloženost zagađenom ambijentalnom vazduhu (izduvni gasovi dizela), izložensot na radnom mestu (azbestu, arsenu, industrijskim metalima, drvenoj prašini, isparenjima od zavarivanja...) i izložensot zagađenom vazduhu u zatvorenom prostoru (dim od uglja). Prisustvo hroničnih bolesti, poput hronične opstruktivne bolsti pluća i fibroze pluća može povećati rizik za razvoj raka pluća. Genetika, takođe, ima značaja. Ako u porodici postoji istorija raka pluća, veća je verovatnoća da se razvije bolest kod potomaka - ističe Prim. mr sc. med. dr Nada Kosić Bibić, spec. socijalne medicine.
Rak pluća je tihi neprijatelj, koji se često kasno primeti i dijagnostikuje, budući da se primete znaci već uznapredovale bolesti.
- Ova vrsta raka dugo ne daje nikakve simptome, a kada se have, često su znak uznapredovale boelsti. Rani simptomi se često ne primećuju jer su povezani sa uobičajenim drugim stanjima. Najčešći simptomi i znaci raka pluća su hronični kašalj (koji traje duže od tri nedelje), iskašljavanje krvi u sluzi kao i gubitak težine bez vdiljivih razloga i gubitak apetita. Mogu se javiti i gubitak daha, umor, bol u grudima, ksotima ili ramenu, otok u vratu, promuklost, "zviždanje" u disajnim putevima i otok prstiju na rukama i nogama - objašnjava ona.
Na Svetski dan borbe protiv raka pluća stručnjaci poručuju da je rak bolest sa kojom se može živeti i koja se može pobediti.
- Zahvaljujući napretku savremenih dijagnostičkih procedura, kao i uvođenju novih inovativnih savremenih lekova, umnogome se menja prognoza pacijenata sa rakom pluća. Dijagnoza raka pluća je donedavno bila postavljana veoma kasno, što je uticalo na lošu prognozu ove bolesti i visoke stope smrtnosti. U našem gradu se radi skrining na rano otkrivanje raka pluća, za koji se očekuje da će u narednom periodu promenti trenutnu stopu smrtnosti kada govorimo ovoj bolesti. Savremeni lekovi za neke tipove karcinoma pluća daju odličnu prognozu, kvalitet života, čak i dužinu života jer se bolest prevodi u hronični tok i kao takva leči duži niz godina - čak i preko deset godina. Postoji nekoliko stvari koje možete učini da biste sebi pomogli - jedite zdravo, budite fizički aktivni i radite stvari u kojima uživate - zaključuje dr Kosić Bibić.