Zakon o pristupu informacija
Poverenik za informacije od javnog značaja je rekao da to direktno osećaju građani i da javnost treba da se uključi više u rad organa uprave.U Srbiji se kroz istraživačko novinarstvo plasiraju informacije koje stvaraju afere i brzo se zaboravljaju. Kvalitetna i dobra informacija dobijena je korišćenjem prava na slobodan pristup i dostupnosti informacijama.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže da novinari treba da koriste više Zakon o slobodnom pristupu informacijama, jer je to njihovo pravo.Ukoliko javnost pokaže veće interesovanje za rad javnih i državnih uprava i preduzeća biće manje korupcije.Novinari mogu da usmeno ili pismeno podnesu zahtev za dobijanje informacija od javnog značaja, a rokovi se kreću od 40 dana, do 48 sati, ako je informacija označena hitnom. Organizator seminara je Misija Oebs-a u Srbiji.
Zakon o slobodnom pristupu informacijama u Srbiji je donet u novembru 2004-te godine.Do sada ga je usvojilo 88 zemalja, a prva je bila Švedska 1766, zatim Kolumbija 1888 i Finska 1951.godine. Prošle godine pomenuti zakon donele su Kina, Čile, Etiopija i Indonezija. Nije usvojen u Belorusiji, Kipru i Malti.