Započela sanacija centralnog dimnjaka "Subotičke toplane"
Simbol "Subotičke toplane" sagrađen je 1989. godine, kada je projektovan za tadašnju tehnologiju proizvodnje toplotne energije, koja je podrazumevala izuzetno visoke temperature produkata sagorevanja, odnosno preko 200 stepeni. U cilju snižavanja temperature, Toplana 1992. godine prelazi sa mazuta na gas, a 2004. godine počinje sa programom korišćenja toplote izduvnih gasova, čime se temperaturni nivo produkata sagorevanja smanjio na 60 stepeni.
Koliko je to donelo pozitivnih efekata, toliko je posledično uticalo na neminovnost promene pojedinih delova tehnološkog sistema proizvodnje, jer su se pojavile velike količine kondenzata u produktima sagorevanja, koji su počeli izuzetno agresivno da deluju na dimnjak.
- Kondenzat koji se stvara na niskim temperaturama je kiselog karaktera i praktično razara sve oko sebe. Kako bismo zaštitili dimnjak i njegovu armaturu bili smo primorani na ovakav potez, odnosno na navlačenje čeličnog uloška, koji će štititi betonsko stablo dimnjaka, te omogućiti sakupljanje kondenzata i njegovu neutralizaciju na PH neutralan nivo - kaže Davor Andrašić, izvršni direktor na održavanju energetskog sistema JKP "Subotička toplana".
Vrednost investicije iznosi nešto više od 20 miliona dinara, a finansira se iz sopstvenih sredstava preduzeća. Prema rečima Andrašića, postavljanje čeličnog uloška zaštitiće dimnjak od daljeg propadanja, ali i produžiti vek njegovog trajanja.
Remontna sezona, koja je započela još u maju, polako se privodi kraju, a prema rečima direktora Derve Ahmetovića, ovaj period je od izuzetnog značaja za Toplanu, jer se tokom njega sprovode kapitalni projekti, remontni i tekući radovi na održavanju sistema.
- Kada su u pitanju investicije, ove godine smo imali tri kapitalna projekta u smislu energetske efikasnosti, a tu pre svega mislim na uložak u dimnjaku, scada sistem i hidroskretnicu. Aktivnosti u toku remontne sezone se privode kraju, te mogu da kažem da će pogonska spremnost sistema i ove godine biti na onom nivou koji će omogućiti nesmetani i neprekidni rad postrojenja tokom 24 sata u narednih 6 meseci - poručio je Ahmetović.