Zapošljavanje invalida samo na papiru
Panel je zajednička inicijativa tri subotička udruženja: „Zvuci srca“, „ZaJedno“ i Društva za cerebralnu i dečju paralizu. Cilj događaja bio je da se ukaže na problem nemogućnosti zapošljavanja osoba sa invaliditetom nakon završetka obrazovanja i da se od nadležnih dobiju konkretni odgovori.
Iz Udruženja „Zvuci srca“ ističu da se nedeljno javi najmanje dve porodice sa željom da uključe osobu sa invaliditetom u društvene aktivnosti, makar i kroz neformalni rad poput angažmana u kafiću, što se pokazalo kao korisna radna terapija.
- Apelujemo na poslodavce i lokalnu samoupravu da pronađu načine za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Iako mnogi poslodavci plaćaju kaznene poene umesto da zaposle, osobe sa invaliditetom mogu značajno doprineti, čak i kroz skraćeno radno vreme. Takav angažman doprinosi njihovoj socijalnoj uključenosti i kvalitetu života - rekla je Suzana Skenderović iz „Zvuci srca“.- Ako mogu da budem iskrena, od deset poslodavaca, čak osam bira da plaća kazne, umesto da zaposli osobu sa invaliditetom.
Osobe sa invaliditetom na putu od obrazovanja do zaposlenja nailaze na kompleksne procedure, uključujući ostvarivanje prava na socijalne usluge, personalnu asistenciju, tuđu negu i pomoć. Ljiljana Beganović iz Društva za cerebralnu i dečju paralizu naglašava da mnogi oklevaju da se uključe u programe zapošljavanja, strahujući da bi time mogli izgubiti prava na socijalnu zaštitu.
- Ova dilema često sprečava osobe sa invaliditetom da se odluče za zaposlenje - dodaje Beganović, napominjući da jedva trećina njihovih članova ima posao ili je uključena u program javnih radova.
Lokalna samouprava ističe da radi na izgradnji inkluzivnog društva, finansirajući različite usluge i prava za osobe sa invaliditetom. Ove godine iz budžeta je za te namene izdvojeno oko 232 miliona dinara.
- Poslodavcima koji zaposle osobu sa invaliditetom obezbeđuje se subvencija od 276.000 dinara. Takođe, ostvarivanjem prava na rad ne dolazi do gubitka već postojećih prava socijalne zaštite, poput subvencionisanja komunalnih usluga, parkinga... Ta prava se međusobno dopunjuju - rekla je Đenđi Seleši, član Gradskog veća zadužen za oblast socijalne zaštite i zdravstva. Ona je naglasila važnost stvaranja društva u kojem se svakom pojedincu obezbeđuje dostojanstven život i pravo na rad.