Zaštita kulturnog nasleđa zajednički zadatak kulturnih institucija
U realizaciji ovog programa učestvovali su Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture, Gradski muzej u Subotici i muzej „Tir ištvan“ u Baji.
Cilj današnje konferencije, održane u susret Evropskom danu teritorijalne saradnje (21. septembar), je da se skrene pažnja stručnjaka na nematerijalnu i materijalnu kulturnu baštinu u regionu, kako bi doprineli izgradnji stručnih mreža, te podržali nastanak svakodnevne prakse razmene iskustava među istraživačima u pojedinim granama ove nauke.
- Važno je skrenuti pažnju na zaštićene objekte, jako je važno da se ljudi upoznaju sa njima, čuju o njihovoj istoriji, vide originalne crteže, arhivsku građu, stare fotografije...– ističe Leda Šiling, direktorka Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Projekat „Zajedno za naše zajedničko kulturno nasleđe“, počeo je početkom prošle godine, a završava se u decembru. Raznim seminarima, muzejskim radionicama, turističkim turama i kampovima, partneri u projektu radili su na očuvanju zajedničkog kulturnog nasleđa županije Bač-Kiškun u Mađarskoj i severne Bačke u Srbiji, kao i na razvijanju buduće saradnje.
- Saradnja je trajala više od godinu dana i bila je izuzetno uspešna. Izdavačka delatnost je veoma bogata, izdate su monografije, napravljena je putujuća ozložba, u Baji su bila razna dešavanja – dodaje Leda Šiling.
Po rečima Zite Kovač, direktorke muzeja u Baji, uspešna saradnja ovog mađarskog grada i Subotice traje decenijama.
- Uvereni smo da muzeji i civilne organizacije imaju značajnu ulogu u očuvanju kulturnih vrednosti obe zemlje. Verujem d aćemo i ubuduće uspešno sarađivati i postoći još bolje rezultate – naglasila je Kovač.