Zaštitite svoje bebe od visokih temperatura
U Dečijem dispanzeru Doma zdravlja Subotica kažu da su mala deca, odnosno novorođenčad posebno sklona gubitku tečnosti, odnosno dehidraciji i toplotnom udaru, jer imaju slabije razvijene mehanizme za regulaciju telesne temperature.
- Kada su visoke spoljne temperature, roditelji ne bi trebalo da izvode decu napolje u najtoplijem delu dana, dakle od 11-16 h, nego bi trebalo da borave u blago rashlađenim prostorijama. Ukoliko ipak izlaze u tom periodu dana, potrebno je decu adekvatno zaštititi odećom svetlih boja od prirodnih materijala i zaštitnim kremama sa visokim faktorom zaštite od UV zračenja. Takođe je zbog pojačanog znojenja neophodan povećan unos tečnosti, kao i ishrana bogata svežim voćem i povrćem - savetuje dr Olga Aleksić, pedijatar Dečjeg dispanzera.
Roditelji bi takođe trebalo da povedu računa i o tome da je povećan rizik i od trovanja hranom i crevnih infekcija, zbog čega je najbolje deci sveže pripremati svaki obrok ili koristiti gotovu hranu za odojčad, koja je naročito pogodna za vreme putovanja.
- Prilikom putovanja predlaže se upotreba fl aširane vode i preventivna primena probiotika svakodnevno. Osim probiotika, putna apoteka bi trebalo da sadrži i neki antipiretik (paracetamol, ibuprofen), antihistaminik u slučaju alergije na hranu, sunce, ubod insekta, dezinfekciono sredstvo i zavoj u slučaju povrede i zaštitne kreme sa visokim faktorom zaštite od UV zračenja (30-50) - rekla je dr Aleksić