Zbog čega Subotičani rade na crno
Radu na crno, odnosno pitanju “Radimo li dostojanstveno” bila je posvećena današnja javna debata na kojoj je, uz učešće institucionalnoh predstavnika, analizirano trenutno stanje, njegove moguće posledice, ali i ponuđena moguća rešenja.
U sklopu ovog projekta započeta je i anketa posvećena percepciji rada na crno kod građana. Prvi rezultati ankete, koja je i dalje u toku, pokazuju da najveći broj ispitanika smatra da gotovo polovina radno sposobnog stanovništva radi na crno. Više od polovine ispitanika je priznalo da je radilo na crno, a vremenski period u kome su radili na crno se kreće od pet meseci do 17 godina.
Kao osnovni razlog rada na crno u najvećem broju slučajeva su navedeni veća zarada i dopunjavanje redovnih prihoda.
Politikolog Boško Kovačević smatra da rad na crno nije problem koliko nedostatak prostora za zapošljavanje, mogućnosti dokazivanja ljudi u okviru njihovih profesija. On takođe ističe neodgovoran odnos društva prema radu kao vrednosnoj kategoriji, za koje smatra da mora napraviti iskorak ka izradi strategije socijalnih inovacija. Socijalne inovacije, po njemu, predstavljaju svetski trend, a kod nas su misaona imenica, i mogu se koristiti za saniranje rada na crno.
Organizatori su ovom javnom debatom želeli ukazati na problem rada na crno i visokog procenta nezaposlenih, a naročito žena, u Subotici, gde je blizina granice, raspad i zatvaranje velikih industrijskih kapaciteta, doprineo ovakvom načinu sticanja prihoda i obezbeđivanja materijalne egzistencije. Dodatni problem predstavlja činjenica da se radi o kategoriji nezaposlenih iznad 50 godina, kojima su godine starosti dodatna prepreka za zapošljavanje.