"Zdrave granice - zdrava igra" - gde je granica između zabave i zavisnosti od igara na sreću?
Cilj AGOS-ove stručne tribine bio je da se što veći broj ljudi, nezavisno od uzrasta i starosnog doba, upute na koji način da prepoznaju patološko kockanje u svom okruženju.
- Želimo da napravimo razliku između toga šta je zabava, i na koji način može odgovorno da se kocka ili kladi, a kada to prerasta u problem. Postoje određeni znaci kada iz odgovornog klađenja možemo preći u rizično i problematično. Neki od prvih znakova jesu da neko troši više novca na to nego što je planirao, da se veći vremenski period provodi u takvim objektima nego što je planirano, zatim prva prikrivanja, kada neko iz porodice ili okruženja primeti i počne da prigovara. Kada su u pitanju mladi, uglavnom je primetan pad efikasnosti u školskim i svakodnevnim obavezama - ističe dr Olivera Sbutega Filipović, specijalista psihijatrije iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Beogradu.
Prema rečima dr Sbutega Filipović, ukoliko primetimo da neko ima problem, ne treba prepuštati slučaju i čekati da prođe, već treba reagovati na adekvatan način.
- Treba obaviti razgovor, imati strpljenja, jer ne očekujemo da druga strana odmah razume šta joj govorimo. Važno je imati razumevanja, i potražiti stručnu špomoć, što je uvek najbolje. Ustanove referentne za to, mogu pružiti adekvatan savet, kako pacijentu tako i porodici - objašnjava ona, ističući da se mladi u našoj zemlji jako rano susreću da igrama na sreću - Adolescencija je sama po sebi rizičan period, i znamo da je kockanje ilegalna radnja do 18. godine života, ali se naši mladi sa tim susreću u najranijem dobu. Čak polovina prvi kontak sa igrama ima do 16. godine života. Govorim o pacijentima koji se javljaju u našu ustanovu. Najčešće vreme kada se javljaju je između 20 i 40 godina starosti.
Udruženje AGOS je udruženje čiji su osnivači priređivači igara na sreću, a današnja tribina bila je sedma po redu u različitim gradovima širom naše zemlje u saradnji sa Specijanom bolnicom za bolesti zavisnosti iz Beograda.
- U našem fokusu je rad na prevenciji zavisnosti od igara na sreću. Cilj nam je da dijalog bude što širi i da se što više ljudi uključi jer je to jedan problem koji možemo da rešimo samo sa ljudima. Trudimo se da svima, bez obzira na životno doba, kažemo da igre na sreću treba da budu zabava i tako treba da ostane. Želimo da ukažemo na to koje su to granice zdravog igranja - objašnjava Dragan Škrbić, predsednik AGOS udruženja, naš proslavljeni rukometni reprezentativac.
Među brojnim posetiocima tribine našli su se i osnovci, koji su želeli da više saznaju o bolesti zavisnosti od igara na sreću, kako bi na mogli na vreme adekvatno ragovati i edukovati vršnjake.
- Ova radionica mi pomaže u prevenciji bolesti zavisnosti, kako bih mogao da stečena znanja prenesem na druge. Dosta je problema sa kojima se mladi suočavaju, kada su u pitanju bolesti zavisnosti - kaže Miloš Filipović, učenik OŠ "Matko Vuković", volonter Crvenog krsta, budući edukator u oblasti prevencije bolesti zavisnosti.