Žedni pored vode
- Utvrđeno je da je voda fizičko-hemijski neispravna, a to podrazumeva povećanu mutnoću, sadržaj amonijaka, gvožđa, boju, miris itd. Takva voda pogodna je za razvoj mikroorganizama, što se i potvrdilo u daljim analizama. Pokazalo se da ima bakterija fekalnog porekla, što govori o svežem zagađenju - objašnjava dr Zorica Mamužić, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju u Zavodu za javno zdravlje u subotici.
Ona ističe da je urađena dezinfekcija, "ali se za mesec dana ispostavilo da je i to neuspešno, jer su sledeća ispitivanja pokazala još veću neispravnost vode za piće".
- Ti bunari stari su preko 30 godina, a dubina im je oko 40 metara. Nikada nisu stručno i tehnički održavani, pa u njima voda, bez obzira na sve intervencije, nikad ne može biti čista. Znači, imamo kontinuiranu kontaminaciju fekalnim zagađivačima. Osim toga, nema tehničkih mogućnosti za stalnu dezinfekciju. Zbog opasnosti od crevnih zaraznih bolesti, naš predlog bio je dalji monitring, kako bi bar bunari bili pod stalnom kontrolom, a kao dugoročna mera navedeno je priključenje na vodovodnu mrežu, jer je u blizini Vodozahvat 1, koji obezbeđuje higijenski potpuno ispravnu vodu za piće. To je jedino prihvatljivo rešenje - kaže dr Zorica Mamužić.
Loša voda u pojedinačnim bunarima, koji se uglavnom ilegalno kopaju zbog skupe papirologije, tj. potrebne građevinske dozvola, nije problem samo romskog naselja u Subotici. Flaširanu vodu godinama piju stanovnici mesnih zajednica "Zorka", "Palić", "Tavankut"... A dok čekaju vodu iz gradske slavine, domaćinima se preporučuje češća kontrola bunara.