Zgradu Učiteljskog fakulteta krase radovi najpoznatijeg vitražiste 19. veka
Dva neorenesansna vitraža Eudarda Kracmana, koja se nalaze u zgradi Učiteljskog fakulteta na mađarskom jeziku, u dobrom su stanju, jer su pre deceniju i po restaurirani, rečeno je na predavanju "Nasleđe budimpeštanskog vitražiste Eduarda Kracmana u Vojvodini", koje je upriličeno u okviru manifestacije "Muzeji za 10".
- Ovi vitraži su bili u izuzetno lošem stanju, tako da se razmišljalo u pravcu izrade novih vitraža. Na svu sreću, njegovo nasleđe u ovoj zgradi je ipak sačuvano, jer je 2007. i 2008. godine urađena restauracija ovih radova - objašnjava dr Žužana Korhec Pap, restauratorka u Gradskom muzeju.
Osim u Subotici, kulturno nasleđe najpoznatijeg vitražiste druge polovine 19. veka prisutno je u celoj Vojvodini. Njegovi radovi krase zrenjaninsku Gradsku kuću, kao i brojne crkve, a pre 10 godina Boris Mašić pronašao je tri Kracmanova vitraža koja su se nekada nalazila u crkvi u Kljajićevu.
- Ovi vitraži stari su više od sto godina, a nakon njihovog pronalaska na jednom tavanu ušli su u zbirku Subotičke biskupije. Uspeli smo da restauriramo dva od tri vitraža, a i treći vitraž će biti restauriran. Iz Gradskog muzeja objašnjavaju da je Kracman sve vreme radio u stilovima istoricizma, pod uticajem nemačkog ekleticizma.
- Njegovi vitraži su izuzetno bogati, izrađeni sa lepim, jarkim bojama. Kracman je stvorio radionicu za obuku budućih vitražista, a iz ove škole je, za dvadeset godina, proisteklo čak deset radionica za izradu vitraža.
Nadaleko su poznati Kracmanovi vitraži postavljeni u crkvama u Beču, Bratislavi, Budimpešti, Klužu i Oradei.