Žombor Roža dobitnik priznanja "dr Ferenc Bodrogvari"
Iako po struci građevinski inženjer, to našeg sugrađanina Žombora Rožu nije sprečilo da se oproba i sada već godinama bavi pedagoškim radom i razvojem intelektualnih veština kod učenika. Najpre je počeo od šaha, vodeći sekciju u okviru škole u kojoj predaje, da bi potom pokrenuo i dva festivala "Šahtiviti" i "Fančestik" humanitarnog karaktera, koji svake godine okupe veliki broj dece.
- Šah je izuzetno dobra strateška igra koja, ako se koristi u edukativne svrhe, može da doprinese razvoju oko 60 intelektualnih veština i to je naučno dokazano i u praksi potvrđeno - objasnio je Roža. - Deca se u školi prvenstveno susreću sa teorijskim znanjem, a vrlo malo dobijaju saznanja o tome kako da razmišljaju kvalitetno, da razvijaju svoju memoriju, strateške poteze i organizaciju, a sve to mogu da nauče kroz šah.
Poslednjih godina, Roža se okrenuo i programiranju, oblasti u kojoj je prepoznao veliki potencijal za razvoj intelektualnih veština kod mališana, a u septembru prošle godine pokrenuo je i međunarodnu školu "Logiscool". Kroz njegove šahovske sekcije i školske programe do sada je prošlo više od 200 dece uzrasta od 4 do 19 godina, od kojih su mnogi nagrađeni kako na domaćim, tako i na međunarodnim takmičenjima, čime je ove godine zaslužio da ponese priznanje "dr Ferenc Bodrogvari".
- Ova nagrada je za mene veoma značajna. Ovo je jedno veliko priznanje za mene i drago mi je da su primetili sav trud i rad koji već godinama ulažem u radu sa decom - rekao je Roža.
Priznanje je uručio Tivadar Bunford, predsednik Skupštine grada, koji je istakao da se značaj ove nagrade ogleda u tome što se dodeljuje mladim talentovanim sugrađanima koji su, odmah nakon završetka srednje škole ili fakulteta, svojim delima doprineli razvoju kulturnog života grada ili dali doprinos na ovom polju u zemlji i inostranstvu, kakav je bio i sam dr Ferenc Bodrogvari.
- I ove godine imamo upravo takvog, talentovanog mladog čoveka, Žombora Rožu, koji je zaista jako mnogo doprineo u oblasti šaha. On je prepoznao da je šah takva vrsta sporta koja razvija i unapređuje logičko razmišljanje kod dece, a njegove metode su ugrađene u nastavni program nekoliko škola u Srbiji - rekao je Bunford.
Priznanje koje nosi ime velikog filozofa, pisca i profesora, dodeljuje se svake godine 22. juna, na dan rođenja dr Ferenca Bodrogvarija, istaknutim mladim stvaraocima u oblasti književnosti, nauke, likovne, muzičke, pozorišne i filmske umetnosti. Ova nagrada prvobitno je nosila ime "Šaman", čiji je Bodrogvari bio prvi dobitnik, a nedugo nakon njegove prerane smrti, pokrenuta je inicijativa da se priznanje za stvaralaštvo nazove po njemu.