Komentara: 1
Pregleda: 2986

Žrtvama iz Sigurne kuće nalaze posao

26.11.2008. u 15:22h
<p>Pokrajinski Sekretarijat za rad i ravnopravnost polova preuzeće &bdquo;beogradski model&ldquo; po kojem će poslodavcima spremnim da zaposle &scaron;tićenice Sigurne kuće biti omogućene posebne olak&scaron;ice, a ugovori sa nekoliko novosadskih preduzeća biće potpisani već od ove godine.</p>
Žrtvama iz Sigurne kuće nalaze posao

Ovo je samo jedna od inicijativa kojom će Skupština Vojvodine u saradnji sa kancelarijom ombudsmana i mrežom „Život bez nasilja“ upotpuniti strategiju borbe protiv nasilja u porodici.

Nezaposlene žene su ujedno i najčešće žrtve nasilja u porodici, pokazuju zvanični podaci. Pošto ne mogu da nađu posao, štićenice Sigurne kuće u Novom Sadu često su primorane da se vrate nasilnim muževima. Tim se začarani krug zlostavljanja nastavlja, jer je žrtva u većini slučajeva uvek materijalno zavisna od zlostavljača.

- Organizovano zapošljavanje žena iz Sigurne kuće je odličan i, kako se pokazalo, veoma uspešan projekat kojim će naša strategija narednih dana biti obogaćena. Već je planiran projekat zapošljavanja samohranih i majki dece s posebnim potrebama. Pored šest Sigurnih kuća koje rade ili su u izgradnji, plan je da ih izgradimo i u Pančevu, Sremskoj Mitrovici i, vrlo moguće, u Vršcu - rekao je pokrajinski sekretar Miroslav Vasin, dodajući da je Fond UN za rodnu ravnopravnost namenio 970.000 dolara za realizaciju strategije u naredne tri godine.

Na području Vojvodine je 2007. godine prijavljeno 3.104 nasilnika u porodici. Prekršajno je kažnjeno njih 1.083, dok je protiv 669 podneta krivična prijava. Sud je izrekao 253 kazni, s tim što je više od 60 odsto nasilnika kažnjeno samo uslovno, pokazuju podaci izneti juče na okruglom stolu u Skupštini Vojvodine, povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Među žrtvama nasilja, sa 62 odsto, preovlađuju upravo nezaposlene žene.
- Povećanje broja prijava policiji je pozitivan pomak, ali ta cifra je daleko od realne, jer se žrtve odlučuju da prijave nasilnika tek nakon što su napadnute 20 ili čak 25 puta. Žene ili devojke su žrtve u oko 80 odsto slučajeva, a napadači su u svakoj desetoj situaciji.

Najrizičnija grupa su nezaposlene žene od 39 do 49 godina sa dvoje dece, a one su uglavnom žrtve muževa ili vanbračnih partnera. Ovaj podatak implicira znatno veći broj žrtava porodičnog nasilja jer su u krug nasilja uključena i deca, a postoji i realna opasnost od njegovog transgeneracijskog prenošenja - rekla je juče Danica Todorov, zamenica pokrajinskog ombudsmana.

Postavljeno pre 16 godina i 3 nedelje
Komentara: 1
Pregleda: 2986
Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.