Gradski muzej - mesto susreta
Gradski muzej Subotica uspešno je realizovao niz izložbi, gostovanja, promocija knjiga, ali i izložbi na terenu i ostalih događaja, tako da su posetioci tokom cele godine mogli da pronađu nešto po svom ukusu iz bogatog muzejskog programa. Prethodna godina je protekla u znaku sporta i dodatno se istakla važnost istorije sporta u našem gradu s obzirom na to da je Subotica bila proglašena za Evropski grad sporta 2024, ali i u znaku otvaranja stalne etnološke postavke i prirodnjačkih izložbi i aktivnosti. Sada već tradicionalno, Gradski muzej je ispratio prigodnim programom manifestacije kao što su Noć muzeja, Svetski dan secesije, Dan geologije, Dečja nedelja, Dan grada i druge.
- Od ukupno 11 izložbi u Gradskom muzeju u 2024. godini dve izložbe sa početka godine su bile prenesene iz prethodne godine, to su "Akvizicije Gradskog muzeja Subotica" i "Istoricizam u Subotici", za kojima su usledile brojne autorske izložbe kao što su izložba zavičajnog industrijskog nasleđa "Ukus prošlosti – Julije Korhec", zatim gostujuća izložba "Remek-dela umetničke kolonije Nađbanja iz privatne zbirke", potom "Šta se krije ispod ravnice", geološka autorska izložba dr Ivana Dulića, autorska izložba umetničkog karaktera "Pejzaži i portreti i animalistički prikazi slikara Lajoša Hušveta i vajara Gabora Almašija". Posebno značajna bila je izložba "Putovanje kroz vreme", koja je ujedno bila i otvaranje stalne etnološke postavke, jedno od najvećih projekata što se tiče izložbi završenih prošle godine. Ta izložba se radila više godina, autor je dr Arpad Pap, etnolog, a saradnik je pripravnik Andor Horvat. To je bio veliki projekat, a uvek je stalna postavka najveći posao - rekla je dr Olga K. Ninkov, direktorka Gradskog muzeja Subotica, po ovlaštenju.
Od ostalih izložbi, iz Muzeja izdvajaju kamernu izložbu u okviru stalne prirodnjačke izložbe, posvećenu biologu dr Beli Šturcu, koja je bila svojevrstan osvrt na njegov rad, gde je bilo dosta reči o njegovom herbarijumu koji se izučava u Novom Sadu. Tim povodom bilo je organizovano i predavanje dr Milice Rat, sa Departmana za biologiju i ekologiju, Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, "Renesansa Šturcovog herbarijuma u 21. veku".
Krajem godine otvorena je velika autorska izložbu biologa muzeja, dr Gabrijele Kajdoči Lovas i Slađane Aleksić, "Ptičji svet Subotice - Ptice urbanih sredina", izložba Prirodnjačkog odeljenja u sklopu kog su predstavljene nagrađene fotografije foto-konkursa pod istim nazivom koji je bio raspisan početkom marta, na kom su mogli da učestvuju uglavnom amateri.
- Na kraju izložbe bila je dodela nagrada i proglašene su najbolje fotografije koje su sad deo te naše velike prirodnjačke izložbe, tako da sad imamo izložbu u izložbi. Povodom toga uspeli smo da krajem godine štampamo kalendar za 2025. pod tim nazivom, i to je 12 fotografija izabranih sa foto-konkursa. Ono što je zanimljivo kod ovog kalendara je da su primenjeni QR-kodovi, na osnovu kojih možete da čujete kako te ptice pevaju, odnosno poj ptice za određeni mesec - objašnjava naša sagovornica, dodajući da će izložba moći da se poseti do Noći muzeja.
Jedna od posećenijih i uspešnijih kamernih izložbi bila je "Početak i kraj - 50 godina od ukidanja subotičkog tramvaja", u sklopu koje je bila izložba fotografija subotičkih fotografa Edvarda Kirbusa i Zlatka Jovanova, nastalih 2. aprila 1974. godine na dan kad je ukinut tramvaj.
- Mi smo tu izložbu proširili sa jednim pozivom stanovništvu da nam donesu bilo kakav predmet, fotografiju, voznu kartu ili nešto drugo u vezi sa tramvajem u Subotici, što bi mi izložili na Noći muzeja u okviru ove foto-izložbe. Izložba je mogla da se vidi mesec dana nakon Noći muzeja, a neki od tih predmeta su ostali u našoj zbirci. Najzanimljiviji je možda bio jedan srednjoškolski tablon, maturanti su se usnimili sa tramvajem te godine kad je tramvaj ukinut, i oni su prošle godine obeležavali 50 godina mature, tako da je ceo razred prvo došao kod nas i fotografisao se sa tim tablonom koji su nam potom poklonili, tako da je to jedan od interesantnijih predmeta u našoj zbirci vezanih i za tramvaj i za običaj maturanata i jedna lepa priča - priseća se naša sagovornica.
Prošle godine je Muzej priredio nekoliko izložbi sa sportskom tematikom, od kojih se izdvajaju kamerna izložba koja je prikazivala sportski život na prekretnici 19. i 20. veka, organizovana povodom Subotičkog polumaratona. Muzej je ostvario saradnju sa planinarskim klubom "Spartak" i kroz promociju knjiga i predavanja koja su organizovana tokom cele godine, od kojih izdvajaju promociju knjige našeg sugrađanina i predsednika Planinarskog saveza Srbije, Ise Planića, "Siguran korak", kada je Muzej ugostio i veliki broj planinara. U organizaciji Društva za esperanto „Tibor Sekelj“ iz Subotice i Gradskog muzej Subotica održan je još jedan sportski susret, ovaj put povodom 80 godina od osvajanja Akonkagve i prvog izdanja knjiga Tibora Sekelja "Oluja na Akonkagvi". Priređena je i retrospektiva istorije rvanja u Suboticu kroz promociju knjige Tihomira Mišića "Prvi vek subotičkog rvanja", tokom koje su, osim autora, govorili Akoš Kubičković, istoričar sporta našeg muzeja, i legende subotičkog rvanja, Sreten Damjanović i Davor Štefanek.
U okviru Noći Muzeja organizovan je propratni program tokom kog su prikazani srednjevekovni ples u izvođenju grupe “Sv. Longin” i renesansna muzika u izvođenju vokalnog ansambla “Quadrivia”, vezano za izložbu "Istoricizam u Subotici", a interesantna je bila i veštačka stena postavljena na ulazu ispred Muzeja, realizovana u saradnji sa Planinarskim klubom "Spartak". To veče je bio promovisan i najnoviji broj muzejskog zbornika “Museion”.
- Izuzetno mi je drago zbog toga što muzej živi kao pojam među istraživačima kao dobro mesto za prikaz neke teme ili istraživanja. Mislim da smo prošle godine uspeli u tome da pružimo mesto za susret različitim zajednicama, na više tema, i ljudima različitih interesovanja, istaknutim ljudima iz određenih oblasti, a jedan od njih je, recimo, Iso Planić - ističe Ninkov.
Nije neuobičajeno da muzeji međusobno pozajmljuju predmete iz svojih kolekcija, pa su tako prošle godine tri venčanice iz zbirke Gradskog muzeja bile izložene u Nacionalnom muzeju u Budimpešti na Izložbi venčanica, a umetnička dela nastala na likovnoj koloniji u Bačkoj Topoli 60-ih 70-ih godina bila su pozajmljena na izložbu u Muzej opštine Bačka Topola gde je bila izložba "Sedamdeset godina postojanja umetničke kolonije".
Iz Gradskog muzeja kažu da veliki značaj pridaju razvijanju ekološke svesti naših građana i tim povodom organizovali su, po drugi put, edukativni program i radionicu povodom Međunarodnog dana bez plastičnih kesa koji se održava 3. jula.
- Želimo da nastavimo te aktivnosti koji poboljšavaju način gledanja na standard života, mislim da smo ovde ne samo zbog izložbi nego da na neki način edukujemo, i sami sebe, kao i da damo podršku drugima u određenim temama i oblastima. I ove godine ćemo 3. jula organizovati nešto i voleli bismo da istrajemo u tome - najavljuju iz Muzeja.
Prethodne godine bilo je reči i o istoriji muzike u Subotici, pa je tako Muzej uoči Dana žena, ugostio profesora violine i istraživača subotičke muzičke scene, Tibora Pekara, koji je održao predavanje o ženama u muzičkom životu Subotice.
U okviru Festivala mentalnog zdravlja u Muzeju su održana dva predavanja, u saradnji sa organizatorima, a za Međunardoni dan osoba sa invaliditetom Muzej je prošle godine osposobio lift i rampe, čime je omogućen pristup osobama u invalidskim kolicima i osobama sa otežanim kretanjem.
- U ovakvim okolnostima čovek treba da misli ne samo na osobu koja ima određeni hendikep nego i na celu porodicu, jer često je cela porodica vezana za tu osobu koja ima hendikep, koja nema mogućnosti da ide na neka kulturna dešavanja, te smo ovom prilkom hteli da ukažemo na to da mi imamo rampu, da imamo naše vodiče koji mogu da vode izložbu, s tim što poseta u invalidskim kolicima treba da se najavi, samo iz tog razloga što je potrebno organizovati pratnju sa naše strane. Na ovaj način osobe u invalidskim kolicima ili osobe sa otežanim kretanjem imaju prilku da posete izložbe na prvom spratu, stalnu etnološku i umetničku postavku, a u prizemlju je trenutno izložba "Ptice Subotice". Još nismo stavili u funkciju rampu za drugi sprat, na kom je stalna prirodnjačka i arheološka izložba, na tome radimo u narednom periodu - rekla je Ninkov.
Posetu osoba u invalidskim kolicima možete najaviti na telefon 024-555-128
Za sledeću godinu, pored stalnih postavki, iz Muzeja najavljuju više izložbi i konferenciju, kao i radionice za decu i mlade u okviru IPA projekta “Zajedničke vrednosti - Kulturna saradnja” koji za zajednički imenitelj ima Modernizam, u okviru kojeg će se vršiti promocija moderne i savremene umetnosti i kulture.
Za septembar iz Muzeja najavljuju gostujuću izložbu iz Gradskog muzeja u Somboru na temu arheologije, a krajem godine će otvoriti izložbu istoričara Akoša Kubičkovića, koja će prikazati tehnološku zbirku istorijskog odeljenja Gradskog muzeja Subotica. Tim povodom Muzej je otvoren da primi predmete ovog karaktera, naročito one koji su proizvedeni u Subotici.
U tematskoj sali je otvorena izložba "Ptičiji svet Subotice – Ptice urbanih sredina" koja još uvek traje i biće aktuelna u prvoj polovini godine, do Noći muzeja, a, ukoliko bude interesovanja, i nakon toga.
Za sve dodatne informacije o aktuelnim dešavanjima pratite zvanični sajt Gradskog muzeja i njihovu Facebook stranicu.
Gradski muzej možete posetiti od utorka do subote od 10 do 18h. Cena pojedinačne ulaznice je 200 dinara.