Virus groznice Zapadnog Nila prisutan, za sada nema obolelih
U sklopu entomološkog nadzora, koji se u kontinuitetu sprovodi od 2012. godine, Zavod za biocide i medicinsku ekologiju iz Beograda je i ove godine postavio klopke za komarce širom Srbije, zahvaljujući kojima su u Subotici na četiri, a na Paliću na dve lokacije otkriveni komarci koji nose uzročnike virusa groznice Zapadnog Nila. Iako je virus aktuelan i ovog leta, za sada nema registrovanih slučaja obolelih, kaže epidemiolog dr Nebojša Bohucki, dodajući da to ne znači da nema inficiranih.
- Oko 80 odsto zaraženih najčešće nema gotovo nikakvu kliničku sliku, što znači da osobu ubode komarac, virus je prisutan nekoliko dana u krvi, imuni sistem pobedi virus i osoba ni ne zna da je bila inficirana. Međutim, kod preostalih 20 odsto slučajeva može da se javi blaga klinička slika, koju prati glavobolja, čudna ospa, povišena temperatura nekoliko dana i eventualno bolovi u zglobovima, ali to je sve i nema nikakvih dugoročnih posledica po zdravlje, što je jako važno. Samo izrazito mali broj slučajeva razvije tešku kliničku sliku u vidu meningitisa, što je zapaljenje moždanog omotača koje zahteva hospitalizaciju - objašnjava dr Bohucki, dodajući da su teškoj kliničkoj slici najčešće izložene osobe starije od 50 godina i hronični bolesnici.
NOVO UNIŠTAVANJE KOMARACA OD PONEDELJKA - Po treći put ove letnje sezone obaviće se uništavanje komaraca na teritoriji grada i prigradskih naselja. Od ponedeljka će biti obuhvaćen jedan deo naselja u Subotici, ali i turistički deo Palića.
Groznica Zapadnog Nila je vektorsko oboljenje, u čijem prenošenju učestvuju gotovo svi poznati komarci nakon što posisaju krv zaražene ptice, koje su glavni rezervoar ovog virusa. Trenutno ne postoji lek protiv ove bolesti, kao ni zaštita u vidu vakcine, te je najbolji način zaštite preventiva, savetuje epidemiolog.
- Najvažnija preventivna mera je svakako plansko suzbijanje komaraca, a kao pojedinci se možemo zaštititi tako što ćemo pre boravka u prirodi naneti repelente na kožu, nositi odeću dugačkih rukava i nogavica, dok se u zatvorenom prostoru možemo zaštititi postavljanjem mreža na prozore i vrata, te korišćenjem raznih sprejeva ili ulja koja se stave u utičnicu - dodaje dr Bohucki.
Tokom prošle godine, u Subotici je samo jedna osoba hospitalizovana sa teškom kliničkom slikom groznice Zapadnog Nila, ali se uspešno oporavila.